Môže mať manžel problém, ak sa nedarí otehotnieť?

Zodpovedané
18. jún 2022

Dobrý deň,

dnes som bola u obvodného gynekológa s tým, že mi vravel, že keď do pol roka neotehotniem, tak mi navrhne hormonálnu liečbu. Vyšetril ma na sone aj zo spodu a že vraj všetko ok. Keď som spomínala hormonálnu liečbu, najprv že mi vypíše a potom, že nech partner ide na vyšetrenie na spermio. Ani krv mi nebral.

Nechápem čo sa mohlo stať, moje prvé tehotenstvo v roku 2016 na prvý pokus, druhé tiež ktoré skončilo potratom a tretie tehotenstvo minulý rok, ktoré tiež skončilo potratom, snažili sme 1 rok. 😟 A teraz sa tiež nedarí. Bola som na gastro vyšetrení, na infekčnom vyšetrení, na hematológii, kde mi zistili Leiden syndróm. Ostatné výsledky sú dobré. Mám krvnú skupinu AB neg, menštruácia nemešká. Som strašne zúfalá.

Môže mať manžel problém?

Ďakujem krásne.

Dobrý deň,

samozrejme, môže byť problém aj so spermiogramom.

Leidenská mutácia mohla byť príčinou potratov, ale tiež patologický spermiogram.
Predstavte si, že má z časti zdravé spermie (malé percento), ale pomalé a z väčšej časti patologické, ktoré sú napríklad rýchlejšie ako tie zdravé. K oplodneniu dôjde, ale tehotensto skončí potratom, pretože príroda nedopustí, aby sa vyvíjal plod s poškodením.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník