Môže sa dieťa nakaziť genitálnymi bradavicami pri pôrode?

Zodpovedané
28. máj 2022

Dobrý deň prajem,

chcela by som sa opýtať na Váš názor, v 21 tt sa mi vytvorili geniálne bradavice v okolí hrádze na jednej strane. Môj gynekológ mi povedal, že sa to rieši až po pôrode.

Chcem sa spýtať, či môžem rodiť prirodzene alebo sekciou? Bojím sa, že by sa mohlo dieťa nakaziť.

Ďakujem.

Dobrý deň,

v priebehu tehotenstva plod nijako neohrozujú. Pri pôrode však existuje riziko prenosu.

Nie sú ani jednoznačnou indikáciou k pôrodu cisárskym rezom. Museli by spôsobovať prekážku v pôrodných cestách.

V tehotenstve sa môžu rozširovať a po pôrode sa ložiská väčšinou zmenšia alebo úplne vymiznú. Počas tehotenstva nemá veľký zmysel ich liečiť či chirurgicky odstraňovať. Je veľká šanca, že sa znova vrátia.

Určite sa prestaňte holiť, pri ich poranení sa rýchlo rozširujú.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník