Môže sa embryo po vklade ešte nejako geneticky zmeniť?

Zodpovedané
30. júl 2022

Pekný deň,

chcem sa spýtať, stačí mať vyšetrené embryo PIGS testom pred vkladom alebo treba ešte absolvovať amniocentézu?

Mám na mysli, nemôže sa embryo po vklade ešte nejako geneticky zmeniť?

Ďakujem pekne.

Dobrý deň,

predimplantačný genetický skríning by mal byť vysoko spoľahlivý, avšak skúsenosti s ním nemám. Bližšie informácie ohľadom výkonu a prípadnej potrebe ďalšieho testovania v tehotenstve Vám určite poskytne lekár v CAR.

Amniocentéza sa automaticky nevykonáva. Musí byť na ňu vážny dôvod - jednoznačná indikácia.

Možnosťou je ešte počas tehotenstva NIPT - neinvazívne prenatálne testovanie DNA plodu po bežnom odbere krvi matky. Vykonáva sa na žiadosť pacientky a je spoplatné.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník