Môžem ešte otehotnieť v 41 rokoch, ak sa dlhšie nedarí?

Zodpovedané
16. aug 2022

Pekný deň,

mám 2 detičky, otehotnela som do 2 mesiacov pri oboch. Momentálne mám 41. Už 2. rok máme nechránený styk. S tým istým manželom. Po roku som otehotnela, žiaľ v 5. týždni som spontánne potratila. Odvtedy žiaľ opäť nič. Hormonálne výsledky sú ok.

Mám nejakú šancu v mojom veku opäť otehotnieť?

Dlhodobo užívam kyselinu listovú, s manželom sme obaja zdraví.

Ďakujem za odpoveď.

Dobrý deň,

ešte stále máte šancu otehotnieť a vynosiť dieťatko. Šance sú však nižšie ako keď ste mali 20-30 rokov.

Ak je tehotenstvo vysoko želané, doporučila by som plánovanie cestou CAR. Vyšetria Vás komplexne a navrhnú prípadný postup. Nezabúdajte však aj na to, že problém môže byť aj na strane partnera. Vekom sa mení aj kvalita spermií.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník