Môžem moje tvrdnutie bruška považovať za kontrakcie?

Zodpovedané
17. aug 2022

Dobrý deň, pani doktorka,

som prvorodička a termín pôrodu je 27. 8. Už týždeň mám tvrdnutie bruška, cca 6x/deň, ku ktorému prichádza či už po chôdzi ale aj v kľude.

Môžem toto tvrdnutie považovať za kontrakcie, keď nie sú prítomné kŕče?

Len občas ma bolia kríže. Priznám sa, že neviem ako majú práve kontrakcie prebiehať.

Ďakujem veľmi pekne za odpoveď .

Dobrý deň,

ide o tzv. poslíčkov. Nejde ešte o pravé kontrakcie.

Obvykle sa pôrod začne bolesťami v krížoch, bolesť prejde do podbruška a bude charakteru menštruačných bolestí. Následne začne tvrdnúť bruško. Ak by tvrdlo pravidelne, napríklad každých 15-20 minút, tak je to možné považovať za rozbiehajúci sa pôrod.

V tejto fáze doporučujem dlhú teplú sprchu na kríže a bruško. Ak bolesti prestanú, ešte nie sú “tie pravé”. Ak budú aj napriek tomu pretrvávať, tak sa Vám pôrod rozbieha a môžete pomaly zájsť do pôrodnice.

Pri odtoku plodovej vody, či krvácaní je potrebné založiť si vložku a zájsť do pôrodnice hneď.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník