Môžu byť varixy na hrádzi nebezpečné pri pôrode?

Zodpovedané
18. jan 2023

Dobrý deň,

znepokojuje ma, že som si nahmatala v sprche veľké, hrboľaté varixy v oblasti hrádze a okolí pošvy. Som tehotná v 32. týždni a onedlho ma čaká pôrod. Gynekológ mi pri prehliadke nič nepovedal. Ešte ma čaká posledná prehliadka, budem sa na to pýtať, ale všimla som si, že varixy sa mi zväčšujú ku koncu dňa. Cez deň pri chôdzi tam cítim aj tlak, až bolesť, keď veľa a rýchlo chodím. V minulých tehotenstvách som to nepozorovala, mala som varixy len na nohách, najhoršie na stehnách, už pri 2. pôrode mi gyn. povedala, že mám v lone varixy a budú sa mi sťahovať do nôh a mala pravdu.

Moja otázka je, či tieto v okolí rodidiel môžu byť nebezpečné pri pôrode, napr. pri nástrihu alebo potrhaní?

Hrozí mi masívne krvácanie, alebo niečo podobne?

Je to môj 8. pôrod. Deti mali rôzne váhy, posledné malo 4 kg pri pôrode.

Ďakujem.

Dobrý deň,

pokiaľ ste už viacrodička ako píšete, pravdepodobnosť poranenia hrádze je minimálna. Nemusíte sa preto obávať. Nález som ale nevidela, preto by sa Vám mal bližšie k závažnosti vyjadriť ambulantný gynekológ.

V prípade ďalších otázok ma neváhajte kontaktovať.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník