Môžu časté infekcie značiť diabetes?

Zodpovedané
24. jan 2023

Dobrý deň, pani doktorka,

chcela by som sa na vás obrátiť s mojím dlhodobým problémom. Už viac ako 3/4 roka ma trápia opakované mykózy (kvasinky) aj pri kultivácii vyšla baktéria Staphylococus. Tieto ťažkosti sa mi dosť často vracajú, každý mesiac. Pravidelne užívam probiotiká, žehlím si bielizeň, periem na vyššej teplote, do sauny ani kúpalísk nechodím, vymenila som klasické vložky na aniónové, tampóny som nikdy nepoužívala, antikoncepciu taktiež nikdy, snažím sa vylučovať zo stravy hlavne sladké a nezdravé veci. Priznám sa, sem tam sa neudržím a sladké si dám. Všimla som si, že práve pri konzumácií sladkých vecí mi začne na druhý deň svrbenie a pálenie vonku aj vnútri.

Lieky užívam už iba od lekára, voľnopredajné ako Canesten mi nezaberajú. Mala som lieky ako Macmiror, krém aj antibiotiká. Zatiaľ vždy pomohli, ale po chvíli som to mala znova a takto dookola. Niekedy mi to ako klasická mykóza nepripadá, mám iba svrbenie z vonku a výtok len mierny. Momentálne mám aj zápal močových ciest a idem k lekárke gyn., pretože mám aj pálenie vo vnútri. Môj vek je 22 rokov a takéto problémy som nikdy nemala, až posledný rok si neviem dať s tým rady.

Nemôže toto všetko byť ako príznak iného ochorenia, napr. cukrovky?

Preventívnu prehliadku som mala v poriadku pred 1 rokom, od detstva mám všetky cholesteroly v krvi vysoké ale lekárka ich zatiaľ neliečila.

Ďakujem za Váš názor.

Dobrý deň,

kvasinková infekcia je často problémom na dlhé trate.

V rámci diferenciálnej diagnostiky príčin opakovanej mykózy sa odporúča vylúčiť aj prípadnú cukrovku. Ale tiež by sa malo absolvovať imunologické vyšetrenie.

Základom ale je riadne Vás preliečiť podľa výsledkov kultivácie a citlivosti. Následne užívať probiotiká dlhodobo. Napríklad Gynimun intim protect odporúčajú aj imunológovia. Môže sa užívať dlhodobo 1-2x týždenne.

Mohla by Vám pomôcť odpoveď na otázky:
https://www.modrykonik.sk/ask-an-expert/gynekol...

V prípade ďalších otázok ma neváhajte kontaktovať.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník