Môžu sa zrasty znova vytvoriť po 3 mesiacoch od laparoskopie?

Zodpovedané
7. júl 2022

Dobrý deň,

vo februári som bola na laparoskopii zrastov v podbrušku.

Môže byť, že ich mám znova, keď mám bolesti v podbruší a v krížoch a cítim aj rezanie?

Môžu sa mi zrasty vytvoriť po 3 mesiacoch od operácie?

Ďakujem.

Dobrý deň,

môžu. Záleží v akom rozsahu boli a po ich rozrušení nakoľko miesta krvácali. Na krvácajúce miesta sa môžu tkanivá opäť prilepiť a môžu sa vytvoriť nové zrasty. Je dobré počas operácie použiť napríklad Hyalobarrier ako prevenciu pred ich vznikom.

Nemusí to však automaticky znamenať, že e sa Vám opäť vytvorili. Bolesti môžu byť aj z inej príčiny. Vyhľadajte preto svojho ambulantného gynekológa, ktorý Vás vyšetrí.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník