Môžu ureaplazmy a mykoplazmy za to, že nemôžem otehotnieť?

Zodpovedané
25. okt 2022

Dobrý deň,

mám otázku, mala som pozitívne urea a mykoplazmy. 2 roky som sa na ne liečila ATB. Moja gynekologička to neriešila, liečila ma obvodná doktorka a potom aj urológ, lenže mne sa to stále vracalo. Zmenila som gynekologičku a ona mi nasadila ATB, ktoré mi zabrali a odvtedy mám pokoj. Ale s manželom sa snažíme o bábätko už pol roka a stále sa nám nedarí.

Môže byť príčina aj tá, že keď som mala urea a mykoplazmy pozitívne a liečila som sa 2 roky u obvodnej doktorky a urológa a až potom u gynekologičky, že mi mohli poškodiť vaječníky alebo maternicu?

A preto sa nám nedarí bábätko?

Vopred ďakujem za odpoveď.

Dobrý deň,

pol roka je veľmi krátka doba aby sa mohlo povedať, že máte problém otehotnieť. Zdravý pár počne dieťatko vrámci jedného roka. Doporučuje sa mať pohlavný styk 2-3x týždenne vrámci celého cyklu a nie iba v období očakávaných plodných dní (pre možný posun ovulácie). Neviem ale koľko máte rokov. Ak máte 35 a viac, vyhľadajte ambulantného gynekológa, ktorý začne s aktívnym manažmentom plánovania.

Dlhodobá infekcia mohla spôsobiť zrasty, ktoré by mohli byť príčinou neplodnosti.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník