Musia sa odstrániť polypy na krčku pred insemináciou?

Zodpovedané
22. sep 2022

Dobrý deň,

o 10 - 12 dní ma čaká moja prvá inseminácia. Pri samovyšetrení som si nahmatala 2 polypy na krčku maternice. Samozrejme počkám kým mi skončí menštruácia a pôjdem ku lekárke aby mi to pozrela a potvrdila.

Zaujíma ma ale, či môžem ísť na insemináciu ak naozaj budem mať polypy alebo sa musia odstrániť najprv alebo sa naopak neodporúčajú odstrániť?

Vďaka Vám.

Dobrý deň,

určite by ich bolo vhodné odstrániť pred tehotenstvom. Ide o výrastky, ktoré by mohli počas tehotenstva krvácať a zbytočne Vás strašiť. Prípadne sa môžu infikovať.

Ak ich tak vôbec máte, neviem či je možné diagnózu určiť samovyšetrením, ak nie ste lekár, ktorý taký nález vidí bežne, prípadne ste ich už pred tým nemali. Počas tehotenstva určite od samovyšetrenia upustite.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník