Na sone nie je nič vidieť a hCG kleslo. Musím podstúpiť zákrok?

Zodpovedané
9. mar 2023

Dobrý deň,

som približne v 5. týždni. 3.3.2023 som bola na odber hCG, ktoré bolo 542. Doktor povedal, že na sone absolútne nič nevidí. Vraj sa mu to nejako nepozdáva. Tak som išla v pondelok 6.3.2023 na sono znova a zase nič nevidel.

Povedal, že ide o mimomaternicové tehotenstvo. To znamená, že by som musela ísť na operáciu, keďže to vajíčko by sa zväčšovalo vo vajíčkovodoch, ktoré by mohli prasknúť. Tým pádom by som začala krvácať do brucha.

Dnes mi zobrali mi krv a hCG kleslo na 538.

Stráca tehotenstvo životnosť?

Doktor stále dnes nevidel nič. Tvrdil, že na operáciu by som tým pádom ísť nemusela. Vraj to embryo už nežije a vylúči sa samo. Mám čakať kým sa spustí krv.

Je možné, že sa to samo vyrieši a nie je potrebné ísť na laparoskopiu?

Čo si o tom myslíte?

Ďakujem

Dobrý deň,

hCG nestúpa ako by malo. Tým pádom je jasné, že gravidita nie je v poriadku.

Je ale potrebné odlíšiť, či ide o zamlknutý potrat alebo mimomaternicovú tehotnosť. Musíte byť pravidelne sledovaná. Ideálne je skontrolovať s odstupom času aj hladinu hCG, ktorá by mala postupne klesať do nulových hodnôt.

Ak by nastúpili prudké bolesti v podbrušku, na ultrazvuku by sa pri vaječníku ukázalo podozrenie na mimomaternicovú tehotnosť, prípadne by hCG neklesalo k nulovým hodnotám, laparoskopii sa nevyhnete a bude nutná.

Pokiaľ by išlo o spontánny potrat, krvácanie by sa malo spustiť a mali by ste sa vyčistiť.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník