Nesprávna antikoncepcia pri liečbe akné. Čo mi odporúčate?

Zodpovedané
17. mar 2022

Dobrý deň,

2x mi gynekologička predpísala nesprávnu antikoncepciu. Antikoncepciu som sa rozhodla brať kvôli pleti. Kedysi som brala Roacuttane ale po 2 rokoch sa mi akné vrátilo. Roacuttane je dosť záťaž pre telo, tak som chcela skúsiť niečo miernejšie. Nikdy som nemala žiadne problémy, žiadne cysty a ani mykózy.

Prvú antikoncepciu po pečeňových testoch som dostala Dienorette. Hneď prvý mesiac prvý deň menštruácie som som dovracala, ale myslela som si, že som sa na dovolenke prejedla alebo priotrávila jedlom. Tretí mesiac to iste prvý deň menštruácie. O mesiac neskor som išla na klasickú ročnú prehliadku. Bola som na 4 pláte antikoncepcie, zrazu mi doktorka našla cystu (37x47). Vraj to nie je veľké a o 2 mesiace mám prísť na kontrolu. Oznámila mi, že mám mykózu. Priateľa a ani sex už nemám cez rok. Predpísala mi antibiotiká. Povedala som jej o zvracani a tak isto, že sa mi neuveriteľne vysušila pokožka na rukách. Povedala, že to antikoncepciou nebude. A keďže sa mi akné nezlepšilo, tak vraj skúsime inú antikoncepciu.

Hovorila som jej, že som za tie roky spozorovala, že akné sa mi tvorí vždy najviac týždeň po menštruácii. Ona opakovala, že to bude tým, lebo tam mávam týždňovú pauzu. Lenže ja som to na sebe spozorovala ešte pred tým než som antikoncepciu začala brať, vlastne sa vždy vyhádžem ako keby začiatkom ovulácie a začiatkom menštruácie sa mi tvár vždy pekne vyčistí.

Teraz beriem Karhla ešte len prvý týždeň pokožka na rukách sa nezlepšila. Na zadku som včera spozorovala vysušenú kožu proste dva červené svrbivé fľaky. Menštruáciu som mávala pravidelne 8 dní, teraz ju mám so špineným na začiatku a na konci aj 10. Po skončení menštruácie sa cítim ako keby som zažívala pred menštruačný syndróm po nej!

Nie som žiadny hypochonder, len mi príde ze ma doktorka nepočúva. Najviac ma trápi to, že kvôli tomu, aby som sa zbavila hormonálneho akné som si privodila všetky možné problémy. Mám 29 rokov a akné mám len po stranách líc a pri ušiach na krku.

Čo mi odporúčate?

Ako zistím, či som sa tej mykózy zbavila?

Ďakujem

Dobrý deň,

suchosť rúk a svrbivé miesta na tele si rovnako nemyslím, že sú spôsobené užívaním antikoncepcie. Pocit na zvracanie by mohlo byť vedľajším účinkom.

Dienorette ani Karhla nie sú zlou voľbou, ale pokiaľ v liečbe akné nepomohli, volila by som antikoncepciu so silným antiandrogénnym účinkom s obsahom cyproterónacetátu. Po pol roku liečby by som zvážila zmenu a volila slabšiu hormonálnu antikoncepciu s účinnou látkou dienogestu, ale už inú ako Dienorette. Niekedy proste treba skúšať. Nie každému sadne hneď prvá voľba antikoncepcie.

Vždy je ale potrebné vydržať danú antikoncepciu užívať úvodné tri mesiace. To je doba potrebná na to, aby sa telo hormónom nasýtilo a zvyklo si na nový rovnovážny stav. Postupne by sa mal aj cyklus upraviť a tiež pomiznúť vedľajšie príznaky.

Čo sa týka mykózy, ak nemáte ťažkosti (výtok, svrbenie), už ste sa jej zbavili.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník