Odporúčate mi tretiu sekciu, keď som obézna?

Zodpovedané
13. sep 2021

Dobrý deň,

mám za sebou 2 sekcie (2009 a 2019). Jazvu mám hrubú 4 mm, ale som obézna.

Odporúčate mi ďalšie tehotenstvo?

Ďakujem

Dobrý deň,

neviem síce akú máte nadváhu, ale čo sa týka obezity býva problémová už v rámci tehotenstva. Ženy s nadváhou obvykle ťažšie otehotnejú, pokiaľ sa im to podarí, ultrazvukové vyšetrenia počas tehotnosti môžu byť obmedzené pre limitované zobrazenie plodu. Rovnako u Vás hrozí rozvoj tehotenskej cukrovky a tiež vysoký krvný tlak s ich následkami.

Čo sa týka konkrétne cisárskeho rezu realizovaného tretí krát, prevedenie a komplikácie sú rovnaké ako pri ženách bez nadváhy. Sťažený je predovšetkým prístup k operačnému polu, kedy je v niektorých extrémnych prípadoch nutné privolať tretieho operatéra, aby previs bruška podržal a uľahčil operatérom prístup k operačnému polu. V pooperačnom období ide o sťažené hojenie jazvy.

Komplikácie spojené s tretím cisárskym rezom stručne popisujem v odpovedi na otázku nižšie:
https://www.modrykonik.sk/ask-an-expert/gynekol...

V prípade ďalších otázok ma neváhajte kontaktovať.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník