Podľa čoho sa určuje frekvencia prehliadok v tehotenstve?

Zodpovedané
22. jan 2022

Dobrý deň,

mám za sebou dve tehotenstvá, mám dve zdravé deti. Tehotenstvá som mala náročné (hypermesis gravidarum), ale nie medicínsky rizikové.

Čakáme tretie bábätko a mám inú gynekologičku. Mala som jednu prehliadku na potvrdenie tehotenstva okolo 8. týždňa a ďalšiu mám až koncom 12. týždňa. Nemám ešte ani tehotenskú knižku.

Schválne som si nalistovala kalendár na moje skoršie tehotenstvá. Tam som mala v prvých mesiacoch poradne aj raz za tri týždne. Pri prvom synovi som išla dokonca raz za dva týždne. Aj potvrdenie tehotenstva som mala skôr. Nikdy som nebola vedená ako riziková pacientka.

Aj v termínovej skupine majú niektoré ženy už za sebou dve - tri poradne a krvné testy. Mne zatiaľ žiadne testy nerobili.

Trápia ma každý deň hrozne silné nevoľnosti. Ťažko sa udržím na nohách, starať sa o dve deti je nadľudský výkon. Občas mi tak napadne, že ja vlastne už vyše 2 týždňov ani neviem, či bábätko žije.

Veľmi mi poradňa na psychickú podporu chýba, je to naozaj nesmierne náročné obdobie.

Čím sa mám utešiť?

Ak by bábätko zomrelo, ako rýchlo by som na to prišla a podľa čoho?

Mám silný výtok (klasický tehotenský, nesvrbí, bezfarebný), boľavé prsia a neskutočné nevoľnosti celé dni. Mám emočné výkyvy.

Môže byť MA aj pri pretrvávajúcich príznakoch?

Ďakujem

Dobrý deň,

Vaše tehotenské príznaky svedčia o tom, že je všetko v úplnom poriadku.

Neobávajte sa. Doterajší plán kontrol je bežný a absolútne v poriadku. Jedna kontrola na potvrdenie tehotenstva a vitality plodu okolo 8. týždňa je ideálna a následne sa bežne pacientke plánuje kontrola až v 12. týždni.

V tom čase sa realizujú odbery krvi a prvé skríningové vyšetrenia, vrátane ultrazvuku.

Následne budú ďalšie kontroly plánované v odstupoch 4 - 5 týždňov.

Rozumiem Vám, že je Vám dlho. Ale skutočne ide o bežný postup.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník