Skúsenosti so sono vyšetrením počas poradne

kikam145
13. apr 2023

Ahojte dievčatá. Chcem sa opýtať na vaše skúsenosti so sono vyšetrením na tehotenskej poradni. Som na rizikovom a na odborné vyšetrenia, ktoré mi boli odborníkmi aj písomne odporučené mi môj gynekológ nedáva výmenné lístky. Posiela ma ako samoplatcu. A naša poradňa je taká, že mi skontroluje moč a zapíše výsledky do knižky. Vôbec mi nerobí sono každú poradňu. Vy máte aké skúsenosti? Robí sa sono počas každej poradne či nie? Mne príde,že nemať skontrolovane bábätko dva mesiace je dlhá doba, obzvlášť na rizikovom tehotenstve.

mima1608
13. apr 2023

Tak to je zvláštne. Mne do 13tt robila na každej kontrole sono odspodu (mala som 3) a potom of 13tt ma na každej poradni vyšetruje palpačne a plus robí sono cez brucho. A takisto som dostala na každé jedno vyšetrenie, kam ma poslala aj výmenný lístok. Ani raz som u žiadneho lekára nič neplatila (pomimo 3d sona samozrejme). Možno by bolo dobré zvážiť výmenu lekára.

berry266
13. apr 2023

Dávno si mala zmeniť lekára, ak sa niečo zanedbá potom čo? to nieje zarastený necht,že veď to počká.Môj lekár je veľmi poctivý v tomto a riešil všetko čo bolo potrebné alebo sa mu nezdalo.

ukulela
13. apr 2023

@mima1608 poistovna standardne preplaca pocas tehotenstva len 3 ultrazvuky - aspon myslim - prve tehotenstvo mi dok tiez robila sono vzdy. dokonca aj navyse prietoky tusim (iniciativne po tom, ako ma vysetrili na pohotovosti). potom odisla do dochodku a novy dok mi ozaj urobil len 3x sono.
co sa tyka vymennych listkov, to je problem, preco sa ho neopytas?

mima1608
13. apr 2023

@ukulela ja som za sono u mojej dr platila 15 eur jednorazový poplatok. Robila mi soná aj mimo poradni, keďže som mala problémy (špinila som) a aj teraz, keď už chodím každé 2 týždne, tak síce bábo meria a váži raz mesačne, ale sonom mi brucho prebehne vždy, či tam nie sú nejaké odchýlky

kikam145
autor
13. apr 2023

@ukulela ja som sa ho pýtala. Lebo všetky moje kamarátky ktoré išli na prenatalne sono išli na výmenný lístok a platili 15€. Mňa poslal ako samoplatcu za 55€. A dnes som sa ho opýtala,či mi nemôže napísať výmenný,keď to mám odporučené, že je to aj lacnejšie. Jeho odpoveď bola: ja výmenné lístky nedávam, pretože ja nedohadzujem iným lekárom pacientov.🤷 Pritom on toto špeciálne vyšetrenie nerobí.

kikam145
autor
13. apr 2023

@berry266 ja som už totiž menila, a na odporučenie som išla k tomuto. Ale myslím že poradne zanedbáva a robí ich len formálne.aspon mne. Pritom vie že som riziková z neurologického hľadiska aj po potrate atď...

anavixy
13. apr 2023

@mima1608 ale palpacne vysetrenie na kazdej poradni od 13tt teda tiez nie je v poriadku 😕
@kikam145 kvoli comu si rizikova? Sono sa skutocne nemusi robit na kazdej poradni, niektori lekari ho robia, ale nie je to “povinne”, “povinne” sa robia minimalne 3 ultrazvuky. Samozrejme, asi kazda by sme chceli sono na kazdej poradni…
Co sa tyka vymennych listkov, tak to neviem preco ti nedava, asi to proste nema vo zvyku. S tym asi vela nenarobis. Ale kazdopadne ak nie si spokojna, zmen lekara, to je najmenej co mozes pre svoj pokoj urobit.
Edit: vidim ze pises ze z neurologickeho hladiska a po potrate. No to proste nie su dovody na to, aby vysetroval sonom na kazdej poradni, ine by bolo keby slo o problem s placentou, krckom, plodom…

kikam145
autor
13. apr 2023

@mima1608 no a ja som v 18tt, pravidelne užívam množstvo neurologických liekov aj iných a na poradni mi skontroluje akurát moč.😭 A keď mi nerobil minule sono ani túto poradu, som sa aj opýtala, či mi nebude robiť sono a on že nie. 🥺

kikam145
autor
13. apr 2023

@anavixy pretože som neurologický pacient s epilepsiou a stabilným nálezom na mozgu aj po operácii, plus štítna žľaza a problémy so zrazanlivostou krvy. Počas celého tehotenstva musím užívať neustále veľké množstvo liekov, prevažne neurologických. A plus som po potrate jednom

kikam145
autor
13. apr 2023

@anavixy neviem, preto sa pýtam,lebo poznám asi 7 kamosiek a tým na každej poradni robili sono. Každej. A chodiť na poradne len aby mi skontroloval moč mi príde odveci🤷. Načo potom slúžia tie poradne? Nie aby sa skontroloval vývoj bábätka?

anavixy
13. apr 2023

@kikam145 ani nie.. ten sa kontroluje na tych 3 sonach, ono co sa nevyvinie v prvom trimestri sa uz nevyvinie nikdy, takze ak tam bolo vsetko ok tak pre niekoho to proste staci skonteolovat raz za trimester… akoze ja si tiez myslim, ze tri sona za cele tehotenstvo su strasne malo 🤷🏻‍♀️ No dolezita si aj ty, nie len to kolko plod vazi a meria, na poradni sa ma hlavne kontrolovat ten moc (tym sa daju odhalit velmi vazne veci), opuchy, vahovy prírastok, tlak, porozpravat sa s tehotnou o pripadnych tazkostiach. Ak ani tieto veci nerobi, tak potom to fakt nie je dobry lekar.

ivver
13. apr 2023

@kikam145 ja by som u neho už nebola, nájdi si nového určite, pre zdravie tvoje a aj bábätka

kikam145
autor
13. apr 2023

@anavixy no veď práve. On nerobí ani tieto veci.... Každý môj odborný lekár sa ma pýta viac ako on. Jeho zaujíma len či som nekrvacala. To že mám 0 prírastok hmotnosti ešte ani nerieši, na to či náhodou už necítim nejaké pohyby alebo niečo sa neopýta... Proste "nekrvacali ste, ok." Zapíše výsledky moču a pošle ma domov. Ešte keď sa ja niečo chcem opýtať tak ma dobre že nepošle do zadku....

anavixy
13. apr 2023

@kikam145 😯tak posli do zadku ty jeho

petamich
13. apr 2023

ako uz bolo vyssie spomenute poistovna preplaca tri ultrazvukove vysetrenia a tie ma lekar povinnost spravit, mne lekar robil vsetky vysetrenia, nikam ma neposielal, na kazdej kontrole sono ale platim si rocny poplatok a tiez priplatok v tehotenstve

a to s tym vymennym listkom je blbost - vsak on ti nedava vymenny listok konkretnemu lekarovi, on tam napise, ze chce vysetrenie xy a ty mozes ist kam chces, uprimne uz by som u takehoto lekara nebola

lalala94
13. apr 2023

Pri tvojom zdravotnom stave a prístupe toho lekára, by som už bola dávno preč. A ja som mala sono každú poradňu.

floki1994
13. apr 2023

@kikam145 fuuha tak to je naozaj divne...mne na kazdej poradni kontroluje babatko, ci bije srdiecko, meria a podobne..ak nerobi sono ako vie ci sa tam nieco nedeje 🙈 utekat od takeho lekara...a este si vsetko platit lebo ti nedava vymenne listky

floki1994
13. apr 2023

@kikam145 este dodam robi mi sono na kazdej poradni a neplatim nic...ja mam problem s krvou tiez a kontroluje si aj placentu napriklad ci tam nevidno nejaku zrazeninu a podobne..byt tebou fakt utekam od takehko

nevenka
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
sasanka605
13. apr 2023

No ako ja neviem kde chodíte, vy ktorým robili sono na každej poradni, ja som mala na prvých dvoch a to len na potvrdenie a potom ci bije srdiečko. Potom uz len tie 3, za ktoré som platila 50,45 a 30€. V KE aj PO si tieto platby normalne. Mam problém so štítnou aj so zrážanlivostou ( nie maly problém ale pravidelne zrazeniny) a na poradni robil moc, tlak a krv ked boli tie povinne testy. Mne to teda prišlo akurat lebo ak bol nejaký problém tak bud to bolo ze nebolo srdiečko alebo som krvácala.

floki1994
13. apr 2023

@nevenka to naozaj takto lekari postupuju? Waw mne to pride malo 3-4krat...ja som bola na poradnj v19tt kde mi prisli na to ze babatko nezije cca 2 tyzdne...velke sono som mala naplanovane v 21tt ..si neviem predstavit ze este dalsie dva tyzdne by som nosila odumrete babatko a to podotykam ze krv a moc som mala ukazkove a mysleli si ze sa to stalo par dni predtym..az pitva ukazala ze cca 2 tyzdne to boli...pohyby som necitila este takze som nemala ponatia ze sa nieco deje..a ani v mojom okoli nepoznam zenu ktorej by lekar nerobil sono na kazdej poradni...nuz dakujem za prebratie do reality ze aj toto sa deje ..

svetlonos
13. apr 2023

@kikam145
Ahoj,
zijem v Rakusku ale adi to aj sk bude rovnake v tomto pripade.
Ja som nebola na rizikovom. Prvy gynekolog mi tiez len 3x sono robil. Ale vzdy som sa mohla opytat na cokolvek. Odisiel do dochodku po mojom 6stonedeli. Prestahovali sme sa a nemala som inu moznost, len ist k sukromnej gynekologicke. Teraz v tehu mi robi sono na kazdej kontrole, dokonca aj 3d 🙂 Sice si zaplatim ale v ordinacii cakam 5 minut a jej pristup je skvely.

floki1994
13. apr 2023

@sasanka605 ja som fakt prekvapena ake velke rozdiely su u lekarov (nemyslim to zle). Mne bezne robi vsetko a to nechodim do nejakej speci ambulancie ..bezna gynekologicka ambulancia...a platila som len velke sono v 13tt a v 20tt..inak vsetko mi hradi poistovna..zaujimave 🙂

trgypadl
13. apr 2023

Ak Ti Dr. urobi zakladnu morfologiu okolo 20 t. t vykaze si to do poisťovne on, potom moze mat problém s preplatenim lekar ku ktoremu pojdes na morfo alebo naopak, lebo to bude vykazane 2x.tiez zavisi od toho ci ides k niekomu co ma zmluvu s poistovnami. Niekto zial zlmuvu nema ako napr dr Grochal v MT

nevenka
13. apr 2023

@kikam145 lenze on tam nema co kontrolovat, to, ci nejaky liek blbo vplyva na babo, mozno vobec nezistis. Ak myslis na toto. Morfo sono spravi v 20tt. +/- a to, ci Ty povazujes za banalitu, ako je tlak, kontrola mocu, je velmi dolezite - cukor, krv, bielkoviny v moci. Ja som 2x mala preeklampsiu, takze som si este aj doma robila testy, ci nemam bielkovinu v moci.
Ano, problem s placentou by mohol zistit. Osobne si myslim, ze mne zanedbali kusok tieto veci, lebo mala som zvysene trombocyty, problem s tym tlakom a ani prevenciu mi nedali, co inym ano, brali napriklad Anopyrin.
Stitna - ak beries Euthyrox a chodis na endokrinologiu, mas dobre nastavenu davku, ze Ti staci, tak je to okej a kvoli tomu fakt nie je dovod na sono.
Mne sono robil pri kazdom tehotenstve (4 deti) fakt len 3-4x, potom az v nemocnici viackrat. Ked som mala pocit, ze mam divne bolesti odspodu, alebo krvavy vytok, pozrel ma palpacne, ci sa neskracuje krcok, neotvara alebo co, pripadne zobral vyter.
Ak chces mat nejaky pocit istoty, daj si spravit z krvi geneticke testy - ak by mali lieky nejaky vplyv na babo, skor sa to zisti takto, ako sonom. Podla mna teda.
Na ten vymenny listok sa popytaj, preco Ti ho nenapise. To je maximalne blbe.
Jeho pristup je nejaky cudny. Ale aj sestra napriklad, mala potrat v 14 tt , z nicoho nic, po kontrole, kde sonom zistil, ze je vsetko v najlepsom poriadku. Hoci mala uz bolesti, mala 10 cm myom... No a ked bola tehotna druhy raz, tak jej povedal, ze myom nie je indikacia na PN, az ked s krvacanim skoncila v nemocnici, tak ju vypisal na PN. Lezala v nemocnici este viackrat potom a stale krvacala. A tiez jej sono nerobili na kazdej poradni...😐.
Moj dr. napriklad vzdy povedal, ze to mate syndrom bieleho plasta, lebo tlak na poradni vysoky. Ale doma bol fakt fajn, az kym mi ku koncu nevybehol aj doma. Povedal mi to, tesne pred Vianocami, ze dajte si magnezium. Od kardiologa som ale mala lieky "pre istotu", tak som si nasadila, brala som max. davku a na prvej poradni po sviatkoch, v januari, v nemocnici, ma hned hospitalizovali, a isli vyvolavat.
Takze ja viem, ake to je mat ten strach o babo. Len vies, to sono vlastne fakt nemusi byt na kazdej poradni a keby aj bolo, tak tiez to nemusi zachytit, ze sa nieco deje. To je na tom celom to blbe.
No ale pristup ma teda zvlastny aj v inych veciach, ten doktor...

nevenka
13. apr 2023

@floki1994 no a si predstav, ze ked som sa narodila ja, co je 40 rokov spat, tak sona neboli vobec...
A moj starsi brat sa narodil este v tyzdni, ked ho povazovali za "plod", bolo to v roku 1980, zil 5 dni a nalozili s nim ako s biol.odpadom. Nebol ani pokrsteny, nema ani hrob. Len v maminom a ocovom srdci...
Segre robil sono v 13tt., vsetko okej a v 14tt. vecer z nicoho nic dostala bolesti, krce, bezala na wc a v tom momente z nej vypadlo babo, priserne nieco. Keby sme aj doma to sono mali a robili kazdy den, tak aj tak to nemusis vystihnut ten moment. Ja ako som zistila, ze mam vysoky tlak, snazila som sa len lezat, aby neboli vykyvy. Lebo ma strasili odumretim plodu. A ked som zacala brat lieky, Dopegyt, uspavali nielen mna, ale aj babo, malo slabe pohyby. Jedno rano pred Silvestrom som sa zobudila a ziadne pohyby, lebo mala som take 1,5 rocne dieta a to viem, ze ked som vstala z postele k nemu, tak ihned sa babo v bruchu hmyrilo a teraz ani tuk. Nic, asi pol hodinu, musela som vstat a nieco zjest, potom to zacalo. Ale ten strach si budem pamatat navzdy. Aj to, ked mi na poradni robili CTG a doktor vravi, ze za polhodinu, nic, slaby zaznam, ideme rodit, ja som vtedy ani nechcela vediet, aky ten tlak mam, taky strach. Este ma pripravovali aj na cisarsky a divili sa, ze moj doktor mal na salame. Ale bielkoviny v moci nic, ziadne opuchy. Ale velmi stresovali v nemocnici. Nezabudnem, ked sa mala narodila, tak sa ho pytam na placentu, ako vyzera. Ze okej, pocuvajte, ako krasne place, je zdrava, silna, v poriadku bude.

floki1994
13. apr 2023

@nevenka akoze chapem su to velmi silne a tazke veci ktorymi si zena musi prejst...a ano ak sa ma nieco stat stane sa a ani sono nepomoze...ja som aj tak ale vdacna ze sa to kontroluje raz za mesiac ...neviem ako by to moja psychika davala raz za dva tri mesiace po takom MA a vyvolanom porode ako som mala...moja mamka ma 8 deti a sono neexistovalo zeby sa robilo a ani ju nikdy nenapadlo ze by jej babo odumrelo a ani mne a stalo sa...len ma udivuje ze kazdy lekar ma uplne iny pristup...ale tak to uz je na zene akeho si aj zvoli, co mu bude tolerovat a ci je s tym stotoznenna...autorka zjavne nie je ked zalozila tuto diskusiu 🙂 v kazdom pripade dakujem za info a pohlad z tvojej strany, pekny vecer

kikam145
autor
13. apr 2023

@floki1994 čo??? Kokooos... Tak to má mrzí. Ja dúfam že tieto prípady sú ojedinelé a želám si, aby skôr neexistovali. Ale žiaľ, existujú a presne pre toto si aj ja myslím, že to nie je normálne tak málo. Pretože za mesiac či dva sa môže odohrať veľmi veľa u tak malého človiečika, ešte keď je ohrozený rôznymi negatívnymi vplyvmi....

floki1994
13. apr 2023

@kikam145 drzim palce aby vas nieco take obislo.. 🙂 treba dufat a verit ze vsetko bude ok 🙂 vela sil ❤

sasanka605
13. apr 2023

@floki1994 ja pisem len za seba ale ked som mala syndróm lepivých doštičiek tak sonom by to nevidel, na to je tu hematolog rovnako ako na zrazanlivost. Na štítnu je tu endokrinológ, na ine neurológ, kardiológ … A ked si tak vezmeš - medzi cca.8-9tt a 13tt nie je ani poradna, medzi 13tt a 20tt bola asi jedna a potom cítiš pohyby. Cize v podstate bolo sono na každej poradni. Ak neskôr necítis pohyby alebo su bolesti vieš ze pruser a vtedy robia sono určite.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre