Prečo bol prvotrimestrálny skríning v poriadku a druhý už nie?

Zodpovedané
10. sep 2021

Dobrý deň,

výsledky z prvotrimestralného skríningu + ultrazvuku boli v poriadku. Bábo bolo zdravé a nič nenasvedčovalo tomu, že by sa malo niečo stať. Výsledky z tripple testov vyšli viac než zlé - Down 1:6, rázštep 1:2 a SLO 1:17. Podľa ultrazvuku rázštep vylúčili.

Absolvovala som aj Trisomy test XY, ktorý vyšiel negatívny. Nakoniec som sa nechala presvedčiť aj na odber plodovej vody, avšak pri odbere už bola odtečená plodová voda a žiadna akcia srdca.

Na výsledky z pitvy sa ešte čaká.

Mohlo sa za tých pár týždňov niečo tak pokašľať, že bábo bolo choré?

Kvôli čomu som mohla mať tieto výsledky také zlé?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

skríning sa realizuje v prvom trimestri a na začiatku druhého trimestra a následne sa výsledky porovnávajú. Stáva sa, že práve iba pri tom druhom sú výsledky pozitívne. Vyjadrujú však iba riziko daného ochorenia, preto sa doporučujú ďalšie vyšetrenia, ktorými sa patológia potvrdí alebo vyvráti /NIPT, genetická konzultácia a odber plodovej vody, genetický ultrazvuk/.

Aj napriek negatívnemu Trisomy testu XY, tam mohla byť skrytá genetická vada, ktorú daný test napríklad nepokrýval.

Je vhodné doplniť okrem pitvy aj komplexné genetické vyšetrenie plodu. Skompletizovanie výsledkov však môže trvať aj pol roka.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník