Prečo špiním počas užívania antikoncepcie?

Zodpovedané
23. júl 2021

Dobrý deň,

už skoro 5 mesiac užívam antikoncepciu Vreya. Krvácanie mi vždy začína až na 5. - 7. deň pauzy. Krvácanie je rovnako silné ako moja normálna menštruácia, žiadne slabšie krvácanie u mňa nenastalo. Avšak po skončení krvácania špiním až po ďalšie krvácanie. Nie veľa, pár "hnedých kvapiek" každý deň, avšak neustále musím nosiť intímky, pretože by som zašpinila spodné prádlo.

Nemám žiadne iné problémy spojené s touto antikoncepciou. Užívam ju len kvôli silnému akné. Nič ma nebolí.

Čím je spôsobené, že neustále špiním?

Môže by príčina neskorý nástup krvácania?

Mala by som vymeniť antikoncepciu?

Ďakujem

Dobrý deň,

krvácanie môže, ale nemusí byť slabšie ako pri obvyklom menzese. Zoslabnúť môže tiež až časom. Rovnako aj 5. - 7. deň nástupu menštruácie je v poriadku. Nie je dôvodom, prečo špiníte vrámci celého cyklu.

Bolo by vhodné navštíviť gynekológa, ktorý vylúči gynekologickú príčinu špinenia, prípadne zváži zmenu antikoncepcie.

Preparáty takého typu ako Vreya sa bežne dlhodobo aj tak nepodávajú. Po zmiernení/úprave ťažkostí - vo Vašom prípade akné, je potrebná zmena na iný druh antikoncepcie.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník