Silná menštruácia po pôrode - je Mirena riešením?

Zodpovedané
29. nov 2022

Dobrý deň,

mám 15-mesačné bábätko, ktoré stále dojčím, hak neužívam, ani žiadnu formu antikoncepcie. Cyklus mi nabehol pred 3 mesiacmi. Už počas prvých 2 cyklov bolo krvácanie veľmi intenzívne, ale brala som to tak, že hormóny sa musia ešte ustáliť a prejde to. Teraz tento tretí cyklus sa zo mňa krv vyslovene liala, aj s kusmi sliznice, bola potrebná cca 1 veľká popôrodná vložka za 30 min - hodinu. Keď to trvalo asi 1,5 dňa, krvácanie sa trochu zmiernilo, na ďalší deň (3. deň cyklu a krvácania) som šla pre istotu k svojmu gynekológovi, nakoľko som nevedela objektívne posúdiť, či je to ešte v norme. Ten skonštatoval, že endometrium je už nízke, že asi väčšina už odkrvácala, potom som krvácala tak štandardne, resp. slabšou intenzitou asi 3 dni. Bolesti som nemala takmer vôbec, ani pri tom najsilnejšom krvácaní (väčšinou mávam pri každej ms silné kŕče a bolesti). Ako riešenie mi navrhol kyretáž - ktorá už ale v tomto cykle nebola potrebná, alebo Mirenu. Vraj tá je pre mňa ideálna, zníži krvácavosť a budem aj chránená.

Je ešte nejaké riešenie, resp. treba to vôbec riešiť?

Keď si trebárs doplním železo popri menštruácii, bude to dostačujúce?

Nasadila som si Globifer. Nejako nie som stotožnená s hormonálnou liečbou, takto presne viem, či a kedy ovulujem, kedy prichádza menštruácia, viem si to pekne odsledovať. Navyše podľa toho, čo som čítala o skúsenostiach žien s Mirenou, nie každej sadne. Inak som po 2 sekciách, mám 38 rokov.

Ďakujem za Váš názor.

Dobrý deň,

Mirena je pre Vás vhodnou voľbou. Obvykle je veľmi dobre tolerovaná, menzes upraví, krvácanie výrazne zoslabne a hormónu je tam málinko. Pôsobil predovšetkým lokálne. Kojiť naďalej môžete.

Môžete však počkať ešte jeden cyklus a uvidí sa. Je možné, že ste mali anovulačné cykly (bežné pri prvých cykloch po pôrode, predovšetkým ak kojíte) a sliznica rástla a rástla vplyvom estrogénov, progesterón chýbal a následne prišiel menzes neprimerane silnej intenzity. Krvácanie tak intenzívne ako popisujete v poriadku určite nie je.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník