Sú moje hodnoty na Downov syndróm a rázštep veľmi zlé?

Zodpovedané
4. feb 2022

Dobrý deň,

som na začiatku 17. týždňa tehotenstva a včera mi oznámili výsledok tripple testu. Vyšiel mi pozitívny výsledok na DS 1:180 a rázštep 1:5400. Sestrička ma utešovala, že to nemusí nič znamenať. Vraj tie hodnoty sú vzhľadom na vek také (38 rokov, nie som prvorodička). V pondelok idem aj na trisomy test.

Ohľadom DS som čítala veľa. A však na rázštep neviem dopátrať nič.

Aké hodnoty sú primerané?

Mám veľmi zlé hodnoty?

Na sone bolo zatiaľ všetko v poriadku a morfologické ma čaká skoro o mesiac.

Môžem ísť skôr na 4D sono?

Videli by na 4D sone, keby niečo nebolo v poriadku?

Ďakujem

Dobrý deň,

neobávajte sa vopred. Skutočne sa v základnom skríningovom vyšetrení zohľadňuje vek. Ide len o vyjadrenie rizika a nie potvrdenie diagnózy.

Počkajte si na výsledok Trisomy testu, ten je spoľahlivý. Morfologický ultrazvuk Vás len utvrdí, že je všetko v poriadku. Nemá zmysel ho absolvovať skôr. A áno, Downov syndróm má svoje špecifické uktrazvukové znaky a rovnako by bol viditeľný aj razštep.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník