Súvisí tvrdnutie bruška v 17. týždni so zápchou?

Zodpovedané
17. mar 2023

Dobrý deň,

som v 17. týždni a začala som pociťovať tvrdnutie bruška. Cítim to len vtedy, keď ležím na chrbáte a vyduje sa mi maternica. Akonáhle si ľahnem na bok, je to ok. Taktiež mám problém so zápchou, veľmi ťažko dokážem ísť na veľkú potrebu.

Môže to mať súvis?

Ďakujem

Dobrý deň,

môže a aj nemusí. Prirodzene Vám stvrdne bruško pri väčšom pohybe bábätka. Maternica zareaguje. Neskôr to bude aj pri predkláňaní sa či vstávaní z postele. Pokiaľ by bolo tvrdnutie častejšie, užívajte Magnézium pre začiatok v dávke 2x1. Navýšiť si ho môžete podľa potreby.

Zápcha a spomalená činnosť čriev je pomerne častá v tehotenstve. Súvisí so zmenou hormonálnych hladín. Dbajte na pitný režim a dostatok príjmu vlákniny. Pomôcť Vám môžu aj Glycerínové čapíky či Psyllium.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník