Vracia sa mi po pôrode problém s predlžovaním cyklov?

Zodpovedané
26. jan 2022

Dobrý deň,

chcela by som počuť Váš odborný názor na moju situáciu. Pred tehotenstvom som mala problém s postupným predĺžovaním cyklu (vyšší mužský hormón podľa testov, pcos nemám). Brala som Duphaston 3 mesiace. Potom som liek mala vysadiť a čakať, či bude cyklus pravidelný. Nebol, tak mi gynekológ nasadil Duphaston na pol roka.

Medzičasom som otehotnela a cyklus sme prestali riešiť. Pôrod som mala 28.12.2020 sekciou. Teraz dojčím. Prvá menštruácia prišla mesiac dozadu (teda po roku od pôrodu), štandard 7 dní. Druhá menštruácia mi mešká už 4. deň. Tehotná nie som.

Čo mám podľa Vás robiť?

Mám ešte čakať?

Môžem mať znovu problém s predlžovaním cyklov?

Ako by ste túto situáciu riešili, ak by som bola Vaša pacientka?

Ďakujem

Dobrý deň,

je ťažké predpovedať, či sa vám cyklus znova predlžuje. Ide len o druhé menštruačné krvácanie. Po pôrode sa môže cyklus tak upraviť, ako aj vrátiť k pôvodnému stavu. Počkala by som 4 až 6 mesiacov, či sa cyklus spontánne upraví.

V prípade pretrvávajúcich nepravidelností by som opäť nasadila Duphaston. Hovoríme tomu nedostatočnosť žltého telieska, ktoré neprodukuje dostatok progesterónu, a preto je ho potrebné hradiť.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník