Zaostáva bábo v raste?

Zodpovedané
21. sep 2021

Dobrý deň,

dnes som mala poradňu a až doma som si prečítala správu. Som oficiálne 31/3, ale v správe mám, že som 30/3 a podľa biometrie plodu, že zodpovedám 32. týždňu. Ja som aj v skutočnosti v 32. týždni a predsa vždy bolo bábätko väčšie o cca 2 týždne.

Podľa 3D z 13. septembra už zodpovedala biometria 32/4 tt a dnes po 8 dňoch už zodpovedá len 32. týždňu.

Zaostáva bábo v raste?

Ďakujem

Dobrý deň,

neobávajte sa. Ultrazvukové meranie nie je úplne presné a s odstupom 8 dní tam bude v skutočnosti minimálny rozdiel.

Každý ultrazvukový prístroj v reporte meraných výsledkov v závere uvádza okrem nameranej váhy dieťatka aj možný rozdiel v gramoch, ktoré zodpovedá chybe merania ultrazvukového prístroja /čísla sa líšia pri každom stroji/.

Rozumejte tomu tak, že napríklad nameriam váhu dieťatka napríklad cca 2 500 g a v skutočnosti tam môže byť rozdiel +- 300g.

Problémom by bolo, keby bol rozdiel medzi aktuálnym termínom pôrodu a nameraným viac ako 2 týždne. A to platí pre tehotenstvo do 30. týždňa tehotenstva. Následne nastupuje genetika, teda či ste vy alebo otecko dieťaťa vysoký/nízky a tiež koľko ste vážili keď ste sa narodili. Manžel mohol vážiť napríklad 4 500 g a vy napríklad 2 500 g. Rozdiel sú 2 kg, ale stále je to v poriadku. Po niekom to dieťatko predsa musí byť 🙂

V prípade ďalších otázok ma neváhajte kontaktovať.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník