Znamená cystokela a hypertrófia hymenu problém pri druhom tehotenstve?

Zodpovedané
8. nov 2021

Dobrý deň,

mám za sebou jeden spontánny pôrod v 2018. Od 8. týždňa som ležala kvôli špineniu. Mala som aj lieky. Druhý trimester ok až na to, že od cca 4 mesiaca som cítila ako keby mi spodok /dno chcelo vypadnúť.

Od 29. týždňa už bolo rizikové, nakoľko som sa dosť otvárala. Odvtedy som mala prísny oddychový režim. Nonstop som ležala až do 38. týždňa - vtedy som rodila. Pôrod ok.

Problémy nastali po 3 týždňoch. Dostala som zápchu a cca týždeň a pol na to som mala pocit, že niečo zo mňa vypadá von. Moja diagnóza aj po 3 rokoch je cystokela 0 - 1st., hypertrofia hymenu s uretrokelou N81. 2.

Navrhovaná plastika od Dr. Galada i od svojho gynekológa. V súčasnosti rozmýšľam nad druhým bábom.

Znamená táto diagnóza väčší problém pri druhom tehotenstve?

Mohla by som mať ešte väčšie problémy s donosením bábätka?

Nespôsobovalo by to otváranie sa už v skorom tehotenstve?

Plastika pred alebo po druhom tehu?

Mohol sa môj súčasný stav spustiť už v 4. mesiaci a pri spomínaných pocitoch alebo až po pôrode a zápche?

Povedali mi len, že sa to stáva po 1. pôrode. Nič viac.

Ďakujem

Dobrý deň,

skôr si myslím, že Vaše aktuálne ťažkosti sú spôsobené samotným spontánnym pôrodom.

V priebehu tehotenstva Vami popisovaný pocit akoby “dno chcelo vypadnúť” bol skôr spôsobený nízkym uložením a tlakom bábätka do pôrodných ciest. Preto Vám bola stanovená diagnóza hroziaceho potratu a neskôr hroziaceho predčasného pôrodu a nariadený prísny kľudový režim.

Čo sa týka operačného riešenia, určite je vhodné absolvovať plastiku až po druhom tehotenstve. Pokiaľ by ste absolvovali plastiku pred tehotenstvom, po pôrode by sa Vám mohol stav opäť zhoršiť a operatíva by teda bola zbytočná.

Či Vám hrozia opäť rovnaké komplikácie v ďalšom tehotenstve ako v predchádzajúcom, ťažko povedať. Môžu, ale aj nemusia. Jedno je však isté. V konečnom dôsledku sa operatíve nevyhnete, lebo druhým pôrodom sa Vám diagnóza pravdepodobne ešte viac zhorší.

Určite svoj zdravotný stav skonzultujte ešte so svojim gynekológom.

V prípade ďalších otázok ma neváhajte kontaktovať.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník