Prvý pôrod bol predčasný. Môže byť druhé tehu bez komplikácií?

sima1683
17. dec 2021

Ahojte. Dcérka sa mi narodila predčasne, v 32 TT. Príčina predčasného pôrodu nebola zistená. Tvrdlo mi brucho, otvárala som sa a od 27tt až do pôrodu som ležala v nemocnici. Plánujeme druhé dieťatko. Ale stále je to len také plánovanie, akosi sa bojíme odhodlať k činu. Druhé bábo veľmi chceme, ale bojím sa tehotenstva. Hlavné toho, že opäť porodim predčasne alebo opäť skončím na niekoľko týždňov v nemocnici. Je medzi vami nejaká mama, čo mala prvý pôrod predčasný, bez nejakej zistenej príčiny a druhé tehotenstvo už bolo v pohode a dieťatko donosene? Ďakujem za odpovede. Veľmi mi to pomôže 🙂

kate_cs
17. dec 2021

@sima1683 neviem či ti uplne pomôžem. Prvý pôrod na konci 36tt a druhý si počkal pekne na termín. Ja na tvojom mieste by som sa radila hlavne s doktorom, “má na to papier” a určite ti zodpovie všetky otázky 🙂

tamichloe
17. dec 2021

@sima1683 Ahoj,prvé som ležala na rizikovom,hrozil mi predčasný pôrod....zašívali má.....rodila som po termíne, nakoniec mi ho museli vyvolávať.....pri 2a 3 som nelezala na rizikovom,ani má nezasivali

sima1683
autor
18. dec 2021

@kate_cs Prvý pôrod si mala tiež bez nejakej zistenej príčiny? Jasné, že som to v prvom rade riešila s gynekológom, chodím poctivo aj na preventívky a vždy sa k tej téme vraciam. Môj gynekológ mi však veľa k tomu nepovie. Iba že nieje možné vedieť, či bude druhé tehotenstvo ok alebo nie.. je mi to jasné..ja som len chcela vedieť reálne skúsenosti, nech mám aspoň akú takú nádej, že to druhý krát dopadne dobre. Ale ďakujem za reakciu 🙂

sima1683
autor
18. dec 2021

@tamichloe Ahoj. Je super, že si to aj napriek komplikáciám pri tom prvom dotiahla až do termínu. 🙂 Ďakujem za reakciu.

stevvvka
18. dec 2021

No zbytočne sa stresujes dopredu. Áno, je tu možnosť, že sa opäť začneš otvárať, ale možno aj nie. Každý jeden pôrod je iný. Keby si mala aj prvé tehotenstve zdravé, pri druhom sa môže babo predčasne narodiť... A naopak. Strachom si nepomôžes.treba veriť, že pripadne komplikácie lekár odhalí a že sa podarí do nosiť co najdlhšie. Veľa zdravia a pozitívneho myslenia. 🌹😊

martina1201
18. dec 2021

@sima1683 mám 5 deti, prvý pôrod vyvolavany dieťa priveľmi veľké. Druhé tehotenstvo rizikové a predčasný pôrod, tretie akútny cisársky v termíne a 4-5 plánované cisárske na termín.

marianna_peskova
18. dec 2021

@sima1683 Kamarátka porodila prvé dieťa predčasne v 34tt kvôli nedostatku plodovej vody. Momentálne je druhýkrát tehotná, v 37tt, a všetko vyzerá byť vporiadku.

evkamotka
18. dec 2021

@sima1683 ja som mala prveho predcasne bez akejkolvek priciny (34tt). Nikto nevedel. Druheho mi vyvolali v 41tt, takze riadne donoseny

babatkoo
18. dec 2021

@sima1683 ahoj, ja som porodila v 25tt dvojicky, diagnoza - prolaps porodnych blan bez zjavnych pricin. Bez zistenej priciny 😔 obe zomreli. Potom prisiel syn - porod 4150g v 38tt+0 (preeklapsia) a pred rokom a pol 4110g v 38tt+0 druhy syn. Tretie tehitenstvo, o.10rokov starsia ako pri prvom a bolo to nadherne. Ziaden problem som nemala. Cim starsia tym mi tehotenstvo islo lepsie. 😊 drzim ti palce, tiez som mala neskutocny strach a stres aby sa predcasny porod nezopakoval. Snazila som sa povzbudzovat v pozitivnom mysleni. Okrem toho som Uzivala pri synoch uz preventivne cele tehu 3x denne Utrogestan - vkladala som do posvy, pre stimulaciu krcka, az do porodu. Pichala Clexan tiez iba pre istotu a vyssie davky magnezia. Tato preventivna terapia nariadena 2 gynekologmi mi urcite pomohla. Tomu Utrogestanu verim 👌🏻

mogaa
18. dec 2021

@sima1683 hlavne sa neriaď inými...to že u niekoho bol druhý poôrod ok alebo že dieťa sa tiež narodilo predčasne neznamená, že rovnako to bude u teba.....len tvoj gynekolog pozná tvoj zdrav.stav a možnú pravdepodobnú príčinu prečo si mala pôrod aký si mala, takže sa spýtaj jeho...ale ani tam neexistuje istota že druhý pôrod nebude rovnako rizikový, nikto nemá vešteckú guľu....

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre