Ako zabrániť dieťaťu, aby si neodpútavalo 5-bodové bezpečnostné pásy v kočíku?

Zodpovedané
3. dec 2022

Ahoj,

mám dvojročného syna, ktorý sa rád vozí v kočíku.

Ako ho odučím, aby sa odpútaval z kočíka?

Máme 5-bodové bezpečnostné pásy, ale syn v nich nechce byť. Premýšľali sme aj nad nejakým uzamknutím pásov.

Čo by si nám poradila?

Ďakujem

Ahoj,

toto je veľmi komplikovaná otázka, lebo nemám dostatočné info:

  • systém zapínania pásov (5-bodovým alebo 3-bodovým),
  • model a značku kočíka, pretože niektoré kočíky majú 5-bodový systém, ktorý si vie dieťa samo odopnúť.

Skúsim teda poradiť všeobecnejšie.

Syn sa rád vozí v kočíku, ale zároveň mu chýba voľnosť pohybu. Neviem, akým spôsobom ho pripútavaš. V tomto veku už môžeš dieťa pútať systémom 3 bodov. To je pásom medzi nožičkami a dolnými pásmi okolo bokov. Horné pásy môžeš vypnúť, teda ak sa to na Tvojom kočíku dá. Ak nie, tak ich iba necháš za chrbátom dieťaťa tak, aby mal ramená voľné. Je možné, že ak ho istíš všetkými 5 bodmi, tak ho to ťahá a nemá pocit voľnosti (smerom v predklone do predu). To ho núti sa odopínať.

Aktívny sed som podrobnejšie opísala v mojej recenzií na kočík Easywalker Jackey.

Existuje aj dodatočný zámok bezpečnostných pásov na autosedačky od značky Zopa. Dá sa však použiť aj na 5-bodové pásy kočíka. Zopa zámok je pomocník, ktorý udrží bezpečnostné pásy zabezpečené. Vďaka špeciálnej povrchovej úprave zostane zámok na svojom mieste – nebude sa posúvať či kĺzať kam by nemal. Je kompatibilný s pásmi rôznej veľkosti a to až do šírky 38 milimetrov.

Zober do úvahy aj možnosť, že Tvoj syn z kočíka vyrástol. Vozenie sa mu páči, no možno nastal čas zmeniť dopravný prostriedok. A teda výmeniť kočík za odrážadlo alebo trojkolku.

Držím Ti palce. Keby si mala akúkoľvek ďalšiu otázku, tak mi neváhaj znova napísať (s pripomenutím sa) do poradne. A nezabudni odoberať Kočíkovú poradňu, kocikopediu alebo lulu_originally. Neprídeš tak o žiadne novinky a inšpirácie zo sveta kočíkov.

Prajem Ti krásny deň a príjemné kočíkovanie!
Vaša Ľudka
@lulu_originally