Existuje cestovný športiak na všetko?

Zodpovedané
20. sep 2023

Ahoj,

hľadám cestovný kočík, ktorý chcem používať už aj ako hlavný do konca kočíkovania. Drobec má rok, ale je to poriadny kus. Terén máme veľmi rôznorodý - dedina, mačacie hlavy, štrk, ľahká poľná cesta, tráva, mesto, obchod. Na uskladnenie v byte mám celkom málo miesta. To ma dohnalo hľadať štíhleho ľahkého pomocníka, ktorý veľa znesie.

Hľadám niečo max. do 8 kg, ideálne čo najmenej. Ďalej nosnosť 20 - 22 kg, šírku do 50 cm, kompaktnú veľkosť po zložení, veľkosť do lietadla poteší, ľahké skladanie, dlhú strechu, dlhšiu chrbtovú opierku, úplný ľah. Náhľadové okienko je veľké +.

Som veľmi skeptická k malým kolieskam vzhľadom k rôznorodosti využitia (teraz máme Britax trojkolku s kolesami "z bicykla") a strašne neznášam tie plastové "hrkálky". Rozpočet mám tak do 400 eur, ale za nejaké kvalitnejšie kolieska asi treba priplatiť.

Pozerala som Joolz Aer, Bugaboo Butterfly, Cybex Eezy, Easywalker Jackey, Joie Pact, Inglesia, Ergobaby. Najrozumnejší mi prišiel Jackey, aj keď je skoro najťažší.

Dostala som sa do takého bodu, kedy už kočíky ani neviem porovnať. Každý mi príde, že má len čosi, tak by som potrebovala názor skúsených. Mám skoro 185 cm, tak určite musí byť vyšší. Nemôže mať zadnú os, lebo do nej zakopávam a stúpam po nej. A brzda len na jedno koleso.

Ďakujem

Ahoj,

kočíky, ktoré pozeráš majú malé kolieska a sú stavané na rôznorodý mestský terén. Svojou kompaktnosťou príručnej batožiny po zložení sa radia medzi cestovné kočíky. Takýto typ kočíka by si si v Tvojom rôznorodom teréne zničila. Nie sú stavané na štrk či ľahkú poľnú cestu.

Jeden model by tu však bol, má totiž odolné nafukovacie kolesá a materiál kolies je pre Tvoj terén neskutočne dôležitý. Penové či tvrdené gumové kolesá sa dokážu na ľahkej poľnej ceste a hlavne štrku zničiť, rýchlejšie opotrebovať. A nájsť náhradné nie je vždy ľahké, dokonca môžu výjsť poriadne draho.

Ale ani on však nie je perfektný, pretože má zadnú os a výšku fixnej rodičovskej rukoväte má 106 cm.

Spomínaným modelom je Espiro Fuel. Váži 7,8 kg, má 22 kg nosnosť. Priemer jeho kolies je 18 cm predné a 21 cm zadné. Oveľa viac informácií o ňom sa dočítaš v mojej nedávnej odpovedi. Chcem sa vyhnúť opakovaniu, tak Ti ju sem pripínam:

Podobným modelom je Tutis Jogo. Viac info nájdeš tu:

Ak ale ustúpiš zo svojich terénnych nárokov a postačia Ti tvrdené penové kolesá (je to odolnejšia pena, ktorá sa tak rýchlo nezničí), tak Ti určite k tvojej výške odporúčam Easywalker Jackey XL. Ten nemá ani spomínanú zadnú os, ktorá nebráni rodičom v dlhých krokoch.

Držím Ti palce. Keby si mala akúkoľvek ďalšiu otázku, tak mi neváhaj znova napísať (s pripomenutím sa) do poradne. A nezabudni odoberať Kočíkovú poradňu, kocikopediu alebo lulu_originally. Neprídeš tak o žiadne novinky a inšpirácie zo sveta kočíkov.

Prajem Ti krásny deň a príjemné kočíkovanie!
Vaša Ľudka
@lulu_originally