Je pravda, že korýtkové sedenie nie je vhodné pre správny a zdravý vývoj pohybového aparátu?

Zodpovedané
19. mar 2022

Ahoj,

písala si, že Bugaboo je kvalitný kočík. Ja však vidím, že športová časť má korýtkové sedenie. O korýtkovom sedení som však čítala, že je nevhodné pre správny a zdravý vývoj pohybového aparátu.

Aký je Tvoj názor na toto tvrdenie?

Ďakujem

Ahoj,

áno, Bugaboo je kvalitný kočík. Naozaj sa nie je čoho obávať pri korýtkovom sedení.

Sama som mala niekoľko kočíkov od Bugaboo a bola som s korýtkom veľmi spokojná. Mám porovnanie aj s kočíkmi s úplným lehom a vieš čo? Nabudúce by som išla znova do korýtka! 🙂

Treba myslieť na to, že dieťa by malo ísť do športiaka až vtedy, keď sa samo posadí. Teda má dostatočne spevnené všetky svaly. Chápem, že niekedy to vydržať nejde – dieťa je nespokojné, plače, alebo sa už nezmestí do hlbokej vaničky. V takom prípade odporúčam voliť prevažne len polohu ľahu. Pomôcť môže aj vyrovnávací klin - napríklad X-lander X-Rest, ktorý sedenie krásne vyrovná a bábätko tam bude mať dostatočné pohodlie.

Názory fyzioterapeutov sa na túto tému líšia. Hlavným dôvodom prečo odborníci tvrdia, že je korýtko nevhodné, je nemožnosť úplného natiahnutia nožičiek a fixná poloha v bedrách. To môže mať za následok skrátenie svalov. Ale aby k tomuto došlo, tak by tam dieťa muselo byť prevažnou časťou dňa. Rovnaká poloha je aj vo vajíčkovej autosedačke alebo rôznych hojdačkách a lehátkach, ktoré my mamičky často používame. Keď bude dieťa celý deň v kočíku, potom pôjdeme autom na nákup, kde bude vo vajíčku a prídeme domov, kde ho dáme hneď ho lehátka a potom ide spať, tak sa nie je čomu diviť, že potom môžu nastať prípadné problémy. Je tak potrebné zapojiť zdravý rozum a konať pocitovo.

Snáď Ťa moja odpoveď aspoň trochu upokojí 🙂. Keby si mala ešte akúkoľvek otázku, neváhaj mi napísať.

Prajem Vám pekný deň a pohodové kočíkovanie!
Katka
kočíková poradkyňa Modrého koníka
Kočíkopedia
Blog: kočíkopedia