Ktorý športový kočík je priestranný a má sedenie úplne rovno?

Zodpovedané
29. okt 2022

Ahoj,

potrebovala by som poradiť ohľadom športového kočíka pre dcérku. Momentálne máme Britax Strider M a sme s ním veľmi nespokojní. Dcérke veľmi prekáža, že tam nie je úplný sed.

Vieš mi poradiť kočík, ktorý bude vhodný na dedinu a do terénu?

Musí byť priestranný a so sedením úplne rovno.

Ďakujem

Ahoj,

kolmý sed je síce super funkcia v meste, keď ideš na kávičku a kočík plní funkciu stoličky.

V teréne je potrebné, aby dieťa nesedelo kolmo ako je to na stoličke. Dôležité je, aby bolo dieťa v polosede. Väčšie otrasy sa takto neprenášajú priamo na chrbticu dieťaťa (sediaceho v nesprávnej ergonomickej pozícií) a nepoškodzujú ju. Toto je dôvod, prečo sú terénne kočíky a kočíky na beh a šport vyrábané zo sklonom ich chrbtovej opierky, ktorú možno dať maximálne do tzv. polosedu. Práve pre tento účel a zachovanie bezpečnosti, zároveň správnej ergonómie pre vývoj chrbtice sú na tento spôsob vyvinuté a vyrábané.

Ja viem, že skoro všetky mamičky by chceli kočík s funkciou polôh chrbtovej opierky s úplným kolmým sedom a zároveň s úplným rovným 180-stupňovým ľahom.

Áno, sú také. Ale sú určené na rovný mestský terén, prípadne jeho jemné nerovnosti v podobe dlažby, výtlkov a podobne. Ako príklad uvediem Easywalker Jimmey, ktorý má obidve funkcie. Podrobnejšie som jeho funkcionalitu opísala v krátkom podrobnom článku, ktorý si môžeš prečítať.

Skoro kolmý sed vieš docieliť tak, že si prikúpiš špeciálny univerzálny pás. Ten dokáže aj šikmejšie sedadlo kočíka premeniť na kolmý sed. Robí sa to pripevním pásu okolo konštrukcie a poza jeho chrbtovú opierku. Tá sa tak zafixuje v priamejšej polohe.

Ostatné modely vhodné do terénu nájdeš v tejto pripnutej otázke, na ktorú som nedávno odpovedala v poradni:

Držím Ti palce. Keby si mala akúkoľvek ďalšiu otázku, tak mi neváhaj znova napísať (s pripomenutím sa) do poradne. A nezabudni odoberať Kočíkovú poradňu, kocikopediu alebo lulu_originally. Neprídeš tak o žiadne novinky a inšpirácie zo sveta kočíkov.

Prajem Ti krásny deň a príjemné kočíkovanie!
Vaša Ľudka
@lulu_originally