Môže korýtkove sedenie ublížiť bábätku?

Zodpovedané
26. feb 2019

Dobry den,
chcela by som sa spytat, ci korytkove sedenie nejako nemoze ublizit babatku. Samozrejme je starsie ako 6 mesiacov. Mame oba druhy kocikov a v oboch sa citi dobre. Ja len ci do buducna, aby nemala problem s chrbticou alebo tak. Ci celkova vaha nie je v tom jednom bode na chrbatiku. Dakujem pekne

Ahoj,

toto je debata, ku ktorej každý hovorí čosi iné. Ja som sa tomu dosť venovala, prečítala pozitíva i negatíva oboch typov, odskúšala si x kočíkov takých i takých a môžem ti povedať NIE - neublíži bábätku. Vždy záleží od dieťaťa a od kočíka samozrejme - myslím tým, ak vidíš, že je tam skrútené a nepohodlné, prípadne plače, nevie si nájsť polohu (je jedno, v ktorom type), tak mu dobre nerobí. Ale korýtková poloha, ak si vezmeš bábätko v brušku, nie je vôbec taká neprirodzená, ako niektorí tvrdia. Je tiež výhodná pre menšie deti, ktoré sa tak v kočíku nešmýkajú. Vhodná je tiež pri refluxe, kedy mnohým pomáha pri spaní.

Naopak klasický ľah je samozrejme super a vhodnou pozíciou. No čo ak sa ti dieťatko v kočíku pri zvýšení zošuchuje dole? Čo ak preferuje vyložené nôžky, alebo jednoducho ergonomickú korýtkovú polohu? Čo tým chcem povedať je, každý typ vám môže nevyhovovať, a každý môže byť vhodným. Je to na vás, a na pozorovaní ako sa dieťa správa a cíti a ako si ty spokojná.

A vám, ako vravíš, sedia oba typy - to je skvelé! Môžete striedať kočíky podľa potreby, nálady, terénu, počasia. Ak nenecháš dieťa v korýtku vyslovene 24/7 (ale to by, sedieť či ležať, nemalo v nijakom kočíku), tak sa určite nemusíš obávať nijakých následkov. Aj zdravotní experti samotní sa delia na tých, ktorý vyslovene odporúčajú ľah klasický a tých, ktorý vyslovene odporúčajú ľah korýtkový.

Prajem to najpohodlnejšie kočíkovanie,
Eli