Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Nosnosť kočíka - do kedy realisticky kočík s nosnosťou 15 kg vydrží? Oplatí sa mi taký vôbec kúpiť (14mes. má 10 kg)?

Zodpovedané
20. máj 2020

Zaujimalo by ma, ak je pisane, ze kocik je do 15 kg, tak kolko rocne dieta tam max. vyvozim - nakolko 14mesacny ma 10 kg. Oplati sa mi kupovat kocik, kde je limit max.15 kg?

Dakujem

Ahoj!

Nedá sa to tak celkovo zovšeobecniť. 15 kg nosnosť je Európska norma, ktorá bola nastavená pre bežné dieťam, tkoré, áno! - má zhruba 15 kg okolo troch rokov. Takže najvšeobecnejšia možná odpoveď by bola, že 15 kg nosnosť stačí, a že normálny kočík s 15kg nosnosťou v sedadle vydrží do tých cca 3 rokov. Drvivá väčšina kočíkov každopádne unesie omnoho viac, niekedy aj 2-3x viac, ale smernicou je to dané na max. 15 kg, a ak si nepriplatia za extra testovanie (v rôznych krajinách rôzne, takže pre viac trhov sa to môže riadnepre výrobcu) predražiť), budú uvádzať 15 kg maximum. Potom sú tiež kočíky, ktoré v jednej krajine uvádzajú vyššiu nosnosť ako v inej - keďže sú rôzne regulácie a administratíva…

Tu treba zohľadniť iný fakt, a to - priestor v sedadle. Je úplne jedno, ak nejaký kočík má aj 50 kg nosnosť (niektoré, najmä pre americký trh, takú kľudne uvádzajú), ak je miesto v sedadle pre možno jeden a polročné dieťatko (maximum). Bežné kočíky pre bežné deti, ak vyberáš kvalitnú značku, funkčný model, obzrieš okrem vaničky aj sedák a tak podobne - úplne stačia do 15 kg. Naozaj. Výnimkou by boli iba extrémne veľké deti, prípadne deti s nejakým zdravotným probkémom, pre ktorý viac priberajú, a potom deti napr. s postihnutím, ktoré kočík budú potrebovať podstatne dlhšie, než tie tri roky. Dieťatko totiž najprv priberá veľmi rýchlo, ale postupne sa to rapídne spomalí - takže ak má v 14 mesiacoch 10 kg, ste úplne v norme a je všetko v poriadku.

Nedá sa preto jednoznačne odpovedať. Záleží, aký kočík máš na mysli, ako si predstavuješ, aby v ňom bolo miesta, koľko si ochotná investovať (lebo nižšia cena rovná sa kompromis vo viacerých veciach, tak ako u všetkého, aj u kočíkov)… Ja radím investovať do kvality a funkčnosti - vtedy je v podstate jedno, akú nosnosť bude výrobca udávať.


Prajem to najpohodlnejšie kočíkovanie,

Eli z Modrého Koníka

Viac o mne na Youtube: kočíkujem / spievam, či Instagrame.