Prečo sa kočíky nevyrábajú polohovateľné do úplného sedu/ľahu? Nájdem taký, ľahký a skladný?

Zodpovedané
7. okt 2019

Ahoj,

rada by som sa opytala na dovody, preco sa kociky nerobia do plneho sedu, alebo prave plneho lahu (180°) ? ...ja som z toho zklamana a neviem dobre vybrat kocik, v ktorom by sa dietatku dobre sedelo.

Hladame lahky kocik ku kociku Britax Go Big, u ktoreho nam vadi prave ten neuplny sed. Pacil by sa mi Cybex Eezy S+, ale vidim tam ten isty problem. Aky iny by si odporucila? Vaha co najnizsia, ale aby presiel aj bezny mestsky teren. Tiez, aby mal priestranny kosik, dlhu striesku, isiel do lahu (180°) aj UPLNEHO sedu.

Dakujem

Ahoj,

otočné športiaky značky Peg-Pérego, najmä radu Book Plus, ponúkajú kolmý sed a dostatočne rovný ľah.
A celkovo, ak hľadáš čo najkolmejšie sedenie, je vhodné pozerať najmä (samozrejme neplatí to 100%, ale zväčša) na kočíky s polohovaním chrbtovej opierky na páčku - čo práve tie ultraskladné mávajú dosť zriedkavo.

Ak môžem ostať pri otočných, ale teda relatívne spratných a ľahkých kočíkoch, povedala by som Stokke Beat je určite jednou z noviniek, ktorá ponúka úplný ľah a teda myslím si že aj dosť kolmý sed.

Stokke Beat

Z tých ozaj kompaktných, neotočných mini modelov je za mňa najbližšie tomu, čo chceš, taký Easywalker Buggy XS.

Easywalker Buggy XS

Maclaren Quest Arc je tiež fajn na svoju kategóriu, čo sa sedu i ľahu týka - myslím si, že jednoznačne postačí. Baby Monsters Kuki či GB Qbit+ taktiež stoja za kuk - ale úplne kolmé to nebude.

Maclaren Quest Arc

Baby Monsters Kuki

GB Qbit+ All-Terrain

K tomu úplnému ľahu - nie je potrebné mať 180 stupňov, dokonca ani úplne žiaduce tak úplne nie. Trošku zvýšená poloha (vezmi si, že deti sú bez vankúša, ktorý ty používaš denne a nič ti zvýšenie hlavy nejak nerobí) pôsobí aj proti refluxu a náhodnému ugrckncutiu. Ak ideš do kopca, nie je dieťa dole hlavou. Aj na základe lekárskych poznatkov je norma taká, že ak je chrbtová opierka v uhle väčšom ako 150 stupňov, je ok aj pre najmenších, nesediacich pasažierov.
Možno je to dosť veľa, ale v jednom súhlasím - úplná rovina nie je nutná, a u tých konštrukčne čo najmenších kočíkov ani tak úplne konštrukčne možná. A sed je zasa raz podmienený konštrukciou, ľahkosťou (=pásovým polophovaním) a typom skladania kočíka.

Musíš kočík brať ako kompromis toho, ako spratný a šikovný ho chceš a koľko funkcií aby mal.

Áno, kedysi to bolo viac kolmé a viac rovné, ale aj kočíky boli veľké a ťažké. Dnes, keď je tlak na váhu a spratnosť, sa jednoducho dizajn musí prispôsobiť, a tým aj funkcie.

Prajem to najpohodlnejšie kočíkovanie,
Eli