"Renovácia" kolies - dajú sa penové kolesá svojpomocne opraviť?

Zodpovedané
25. apr 2019

Ahoj!

Nevies mi prosim poradit, ako a či sa vôbec dajú opraviť penové kolieska? Mam Solu 2, sú plne funkčné, ale vyzerajú ako po rokoch používania. Nedá sa to niečím nastriekať/namaľovať?

Ďakujem 🙂

Ahoj,

penové kolieska sú kompromisom, ktorý robíme pri nie tak úplne terénnych kočíkoch. Ich najväčšou výhodou je okrem bezúdržbovosti (chýbajúcej nutnosti dofukovať alebo spravovať defekt) aj ich ľahkosť a menšia veľkosť. Sú super do mesta, na bežné chodenie/prechádzanie sa.

Podľa spracovania peny sa do nich buď zapichujú, alebo nezapichujú kamienky, robia malé ryhy, prasklinky a pod. Na ich jazdné vlastnosti to nemá takmer žiadny dopad. Kým nie sú zjazdené “na doraz”, jazdia v podstate stále rovnako - jazdné vlastnosti sa nemenia, je to skôr o estetike. Problémom však je, že toto sa opraviť nedá.
Zamaľovaním nevyriešiš nič, jedine zamaľovaným doškriabaného plastu. Z peny vieš tak akurát povyťahovať kamienky (pomôže aj pinzeta či podobný nástroj), očistiť ich, samozrejme fajn je aj údržba prestriekaním, vyčistením a tam si skončila. Daj pozor, nikdy nestriekaj silikónov sprej na penu kolies (len na spoje), pena môže začať akoby "škrípať" (reakcia).

Preto ak vyslovene tvoje kolesá nie sú celé rozpadnuté, až tak by som sa tým netrápila. Sama som mala Urbo a ako to u Mamas&Papas kočíkov býva, pena sa najprv “zničí”, naberie kamienky a vyzerá použito a potom v tom stave vydrží roky (už sa to moc nezmení).

Riešením v krajnom prípade je objednať nové - kontaktovať priamo výrobcu (https://www.mamasandpapas.com/en-gb/) o náhradný diel (často sú aj na stránke v ponuke, treba prelúskať). Alebo distribútora tu u nás, či ti ich nevie objednať.

Mamas&Papas Urbo

Prajem to najpohodlnejšie kočíkovanie,
Eli