Stratená prvorodička: 2v1 vs 3v1? Kvalita vs. cena? Ľahký a skladný kombinovaný kočík okolo 500-600 eur

Zodpovedané
18. sep 2020

Ahoj Eli,

vopred sa ospravedlňujem za dlhú správu a veľa otázok 🙂 Som stratená prvorodička, už niekoľko týždňov študírujem, ako si vybrať ten správny kočík, ale čím viac sa s tým zaoberám, tým viac som z toho zmätená.

Čo je o nás potrebné vedieť:

  • bývame v predmestskej oblasti (ktorá má taký dedinský štýl) na juhu, takže žiadne kopce a tak, ale kočík by mal zvládnuť aj „dedinský terén”
  • z toho vyplýva, že keď chceme niečo, musíme ísť do mesta (obchod, doktor atď.), takže hľadáme čo najľahší a ľahko skladateľný kočík, nakoľko ho bude treba naložiť a vyložiť veľakrát do/z auta
  • kočík musí mať nastaviteľnú rukoväť (som nízka -160 cm, manžel cca 175 cm)
  • budeme mať decembrové bábo, takže s vaničkou, do ktorej sa komfortne zmestí fusak/zimné veci
  • okrem priestrannej vaničky, komfortná a praktická, čiže dobre využiteľná športová časť
  • cena okolo 500 eur, s príslušenstvami tak max okolo 600
  • cena by mala obsahovať čo najviac príslušenstva (najdôležitejšie: taška, nánožníky, pláštenka, príp. adaptéry)

Pošlem ti kočíky, ktoré sme mali na mysli doteraz:

  • Kinderkraft Veo 2019 2v1 alebo 3v1 – tu sa nám páči, že vaničku možno prerobiť na športiak a má veľa príslušenstva, len sa obávame poľskej kvality a kvality vajíčka
  • Espiro Only 2 alebo 3v1 - podľa videí je praktický a ľahký, na druhej strane zasa otázka kvality, a nie je príliš nízko?
  • Cam Dinamico Up 3v1– doteraz jediný kočík, čo sme videli aj naživo - nie sme experti, ale zdalo sa nám, že je ľahko ovládateľný a vyzeralo tak „normálne”, ale v recenziách zase píšu, že celé to hrkotá a vŕzga
  • Casualplay Playextreme Skyline - podľa videí vyzerá super, páči sa mi výškovo nastaviteľná vanička, ale zasa je tam otázka kvality tak všeobecne, vajíčka, ale hlavne to, že ledva nájsť relevantné informácie alebo recenzie samotného kočíka
  • Joie Versatrax - videla som, že ho odporúčaš viackrát 🙂 dobre to vyzerá, mínusom pre mňa iba to, že podľa popisu neobsahuje skoro žiadne príslušenstvo a potrebovali by sme k tomu špeciálne Joie vajíčko

Mohla by si vyjadriť tvoj názor k týmto kočíkom? Je medzi nimi taký, ktorý môže byť našim víťazom? Inak sme otvorení aj na iné možnosti.

Pripomienky a ďalšie moje otázky:

1. ešte k tej cene: neviem či je naša cenová predstava reálna, alebo či je možné nájsť taký kočík, ktorý zodpovedá našim podmienkam a pritom je pekný, praktický, kvalitný a nevyžaduje od nás príliš veľa kompromisov? Veľakrát sa píše, že rodičia aj tak ho vymenia po 1-1,5 roku na ľahšiu športiak a že to celé zaoberá veľa miesta atď. - tak neviem, koľko by sme do toho mali investovať aby sme neboli ani „nenároční”, a ani sme za to neplatili príliš veľa.
2. Podľa kamošky lepšie si vybrať iba dvojkombi a kúpiť si potom zvlášť kvalitné vajíčko, lebo podľa nej v trojkombinácii vajíčko je zvyčajne otrasnej kvality. Je to tak? Naozaj by sme sa mali sústrediť na dvojkombi? Ak áno, tak aké vajíčko k tomu kúpiť? Do koľko kg?
3. Alebo akú trojkombináciu by si nám odporúčila, ktorá má kvalitné a bezpečné vajíčko?
4. Poľské kočíky sú naozaj také zlé? Máme sa poľským kočíkom skôr vyhýbať, alebo je to iba taká mestská legenda?

Ďakujem že si to celé prečítala a čakám na tvoje odpovede 🙂

Ahoj,

výber je mi jasný, vidím veľkú rolu cenovej hladiny spomínaných kočíkov. Ak mám brať do úvahy kľúčové požiadavky a aj terén dedinského typu, ľahkosť a skladnosť v rámci možností, rôzne výšky rodičov a príslušenstvo (tu by som robila najviac kompromisov, keďže uni veci si vieš aj dokúpiť či dokonca pozrieť na bazáre), tak funkčnosť kočíka mi príde dôležitejšia. Pinkie veci špecificky, napríklad sťahovacie deky, úplne pekne dosadíš.

Cena - v každej cene zoženieš relatívne dobrý kočík a je to relatívne vzhľladom na to, ako veľmi si pripravená na kompromisy a nemáš nastavené privysoké očakávania. Veci, čo si prosíš, sú relatívne ok. Nič extrémne, možno okrem toho príslušenstva, ktoré podľa mňa zhoršuje tvoje výhľady, lebo kopu príslušenstva obvykle majú len tie poľské, lacnejšie kombinácie. A to dúfajúc, že nalákajú netušiace mamičky na mnoho “pridaných vecí zdarma”. Pričom tie veci sú obvykle málo funkčné, nie moc kvalitné a väčšinu ani nevyužiješ.

Dobrú tašku, ideálne praktický prebaľovací ruksak zoženieš lacno v kadejakých výpredajoch. A aj normálnu kabelu s úchytmi na kočík pripevniť dokážeš. Nánožník je k vaničke vždy a k športiaku, ak máš dobrý fusak (ktorý sa 99% dokupuje osobitne vždy) absolútne stačí. Nánožník nahradí (a mnoho nánožníkov ani tak pekne nesedí, takže maminy ich nakoniec nepoužívajú alebo dokúpia univerzálne, či spomínané a praktické sťahovacie/samodržiace deky).

Pláštenka je fajn vec, ak chceš chodiť von v daždi, ale inak zaberá (viac než) polku košíka a často ju preto so sebou ani nemáš. Preto sú dobré skôr tie lepšie, čo sa dajú pekne zbaliť, napríklad Elodie Details (no tie sú drahé), alebo iné v taštičke, čo si zavesíš na konštrukciu či ľahko zbalíš do košíka.

Adaptéry sú často v balení a často nie. To by som tiež nebrala ako smerodajné kritérium.

A ešte k tej vaničke. Decembrovčiatko vojde do absolútne každej, aj malej hlbokej vaničky. Je ešte mini pidi, takže aj s najhrubším fusakom. Nerieš veľkosť vaničky, postačí každá. Sústreď sa, či ti vyhovuje športiak.

A áno, dvojkombinácia bude lepšia. Pozor, aby si vajíčko JEDNOZNAČNE nekúpila poľské, lacné, netestované. Kvalitné značky, čo spomeniem nižšie, sú určite základ - aj bezpečnosti, a aj ich neskôr predáš.

Čo sa Joie Versatrax-u týka, príslušenstvo skoro nemá, ale ako som popisovala, možno je to aj dobre. Na Joie adaptéry sedia aj Maxi-Cosi, Cybex, Kiddy, Recaro, Nuna autosedačky, takže všetky dobré, je to rovnaká koncovka - takže aj to je vyriešené. Nevýhody by boli otvorenejšie sedadlo a kratšia strieška, ale je to jednoducho doriešiteľné clonou a dobrým fusakom. Za mňa, pri nižšom rozpočte a nie zásadných požiadavkách, jeden z naj pomerov cena výkon.

Joie Versatrax

Espiro Only je Poliak, teda nečakaj najvyšší luxus, ale podľa mňa fajn, prakticky spravený a dostupný. Áno, je nižšie - ale to je cena toho, že je skladný, a to aj so sedadlom. Za mňa tiež fajn.

Espiro Only 2020

Spomeniem aj niečo ako Lionelo Mari, čo je vyššie a výškovo nastaviteľné. Tiež Poliak, ale taký modernejší a s dlhšou zárukou. Skús kuk.

Lionelo Mari

Poľské kočíky všeobecne, hlavne tie lacnejšie, no je to nižšia kvalita. Plus, 9 z 10 je fakt ťažkých a neskladných, so slabým, nepraktickým, mohutným no nepriestranným športovým sedadlom. Takže moc ich neodporúčam (mimo nejakého vyslovene dedinského použitia, keď ich nebudeš nakladať. Jasné, že sú výnimky, najmä tie modernejšie, ale je lepšie od nich čakať menej a byť príjemne prekvapený, a vždy vždy vždy si pozrieť a preskúmať športiak. Vanička fakt tak nezaváži, a PL kočíky prezentujú a stačia práve tie vaničky, čo využiješ fakt len pár mesiacov.

Cam Dinamico Up je super kočík, pekný, ale nižší (takže si vieš predstaviť aj to Espiro, keďže si Cam už skúšala), ale s horším vajíčkom (a bez Maxi-Cosi typu adaptérov k dispozícii), ľahký a celkovo fajn, ale trochu menej praktický športiak a umelé predné kolesá. Do mesta za mňa úplne ok, ale na terén nie až tak. Zvyšné dva kočíky pre omnoho menšie sedadlá a veľmi mestské podvozky s malými umelými prednými kolesami za mňa na terén, čo popisuješ, nie.

Cam Dinamico Up

Keď tak pozri ešte ABC Design Salsa 4. Vcelku fajn pomer cena výkon a býva aj v trojkombinácii. Vajíčko nič extra, ale lepšie než u PL kombinácií.

ABC Design Salsa 4

K športiaku - výmene kočíka v neskoršom veku dieťatka - áno, pripravila by som sa aj na túto možnosť. Veď si to vezmi, dieťa je najprv malinké a má teda iné potreby, ako veľkáč. Ten už chce skúšať chodiť (a vyberáš ho 2-4-6x za prechádzku), prípadne dieťa čo viac času chodí a vtedy proste ťaháš prázdny kočík so sebou. Vtedy sa už hodí niečo ľahšie, neotočné, kam si dieťatko samo aj vlezie, čo ťa nebude tak zaťažovať a aj zložiť to zvládneš v sekunde na placku.

Preto 9/10 mamičiek naozaj PREJDE na iný kočík, vymení kombináciu. To, že kombi vydrží celý čas, je fakt vo väčšine prípadov nereálne. Preto je zaujímavou aj myšlienka niečoho ultra jednoduchého na začiatok, hoc i slabšieho jazdne, alebo s menej funkciami (napr. lacný CBX Onida Flex už aj s vajíčkom.

CBX Onida Flex

A fakt rátať s tým, že dieťa okolo roka premiestnite do dobrého neotočného športiaku. Ja by som kúpila Baby Jogger City Mini GT2, ale výber už nechám na teba.

Baby Jogger City Mini GT2

Prajem to najpohodlnejšie kočíkovanie,
Eli