10 mesačná dcérka točí zápästím. Je to znak autizmu?

Zodpovedané
25. apr 2022

Dobrý deň,

mám 10 mesačnú dcérku, ktorá sa plazí, štvornožkuje, sedí, bľaboce, veľmi dobre drží očný kontakt a usmieva sa. Avšak občas točí zápästiami, otvára a zatvára dlane. Vyzerá ako keby šrobovala nejakú skrutku. Tak točí rúčkami. Kamarátka mi povedala, že to mám ihneď riešiť, pretože ide o autizmus. Veľmi sa bojím.

Aký je Váš názor?

Ako mám postupovať?

Ďakujem

Dobrý deň,

vôbec si nemyslím, že by išlo o autizmus. Nie je to znak autizmu. Navyše v tomto veku sa znaky moc ani nedajú určiť.

Býva to skôr nedržanie očného kontaktu, nerada sa túli. Postupne by mohlo byť, že neukazuje prštekom. Hrá sa stereotypne, je v spoločenskej sfére "iná".

V tomto veku sa nedá autizmus diagnostikovať, ale z toho, čo píšete by som nemala žiadne znepokojenie - točenie ručičiek je asi v rámci objavovania svojho tela.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas