10 mesačné dieťa sa plazí, ale nedáva sa na štyri. Je to zatiaľ v poriadku?

Zodpovedané
5. júl 2020

Dobrý deň,

dcérka mala 10 mesiacov a len sa plazí. Na štyri sa nedáva. Párkrát sa dala, ale položila sa na bruško.

Sama sa naučila sedieť a aj sa sama posadí zo šikmého sedu. Nohy sama ešte nedvíha. Keď ju na nohy postavím, tak stojí.

Chce to ešte čas, alebo má nejaký problém?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

zrejme to chce iba čas, niektoré deti v tomto veku ešte nelozia, hoci iné už lozia až až. To, že to skúša, zatiaľ neúspešne, je znamenie, že chce - možno je dcérka bacuľka ?, vtedy lozenie a celkovo aj stavanie ide trošku ťažšie.

Nakoľko nôžky má pevné - keď ju postavíte stojí, plus sa aj sama posadí, nemyslím si, že by išlo o nejaký problém a teda to chce iba čas.

Ak by však ste nevideli behom mesiaca nejaký progres, navštívte lekára ktorý dieťatko vyšetrí a zhodnotí psychomotoriku.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas