10 ročná dcérka má nepravidelnú menštruáciu. Je to v poriadku?

Zodpovedané
29. júl 2020

Dobrý deň,

dcérka ma v júli 10 rokov a meria už 168 cm. My rodičia máme viac ako 180 cm obaja. V júni dostala prvú menštruáciu. Druhú menštruáciu dostala po 30. dňoch a teraz tretíkrát po 23. dňoch.

Je to v poriadku, že takto skoro a nepravidelne?

Treba navštíviť gynekológiu?

Ja som mala prvú menštruáciu ako 11,5 ročná a tiež som bola taká vysoká. V 13. rokoch som mala terajšiu výšku a prestala som už do výšky rásť.

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

ak sú prítomné aj iné pohlavné znaky - najprv to bol rast prsníčkov, potom ochlpenie intímnych partií, tak je nástup menštruácie v norme - prichádza posledná v pubertálnom vývoji, asi 2 roky po začatí rastu prsníkov.

Normálna puberta u dievčat môže začínať už vo veku 8 rokov a viac.

Nástup menštruácie signalizuje ukončenie rastu, avšak kým nie je úplne pravidelná. Dcérka ešte môže podrásť, lebo ešte nemusia byť úplne uzavreté rastové štrbiny dlhých kostí.

Návšteva gynekológa nie je nutná.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas