10 ročná dcérka pomaly rastie. Aké vyšetrenia máme žiadať od pediatričky?

Zodpovedané
7. dec 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom mojej 10 ročnej dcéry, ktorá je už asi 9 mesiacov v puberte. Rastú jej prsia. Podľa mojich informácií by mala v tomto období rýchlo rásť, avšak za toto obdobie mi narástla 2 cm. Meria 143 cm. Málo priberá, váži len 30 kg.

Celiakia bola krvou vylúčená. Pred 9 mesiacmi bývala veľmi unavená, mrzutá, máva zápchy, tak sme jej dali urobiť testy u pediatričky na štítnu žľazu, boli v poriadku. Asi pol roka, čo sme vylúčili jodizovanú soľ sa jej energia vrátila. Asi týždeň solím znova obyčajnou soľou a znova je unavená, polihuje.

Môže to nejako súvisieť?

Ešte som si všimla, že asi pol roka má akoby zväčšenú štítnu žľazu. Ale keďže boli hormóny v poriadku, neriešila som to.

Aké vyšetrenie mám žiadať u pediatričky?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak je viditeľne zväčšená štítna žľaza je treba sono, aby sa to buď potvrdilo alebo vyvrátilo (na sone sa presne premeria k veku) a bude sa postupovať podľa výsledku.

Niekedy sú hladiny hormónov v norme ale ak je ŠŽ zväčšená, treba to riešiť. Nakoľko ŠŽ rieši endokrinológ je najlepšia prekonzultovať s ním, nakoľko aj otázka rastu a hormónov je jeho špecializácia.

Podľa mňa soľ a únava nesúvisia.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas