12 ročný syn má už viac ako rok lupiny. Ako mu môžem pomôcť?

Zodpovedané
31. mar 2020

Dobrý deň,

môj 12 ročný syn už asi rok bojuje s lupinami, resp. skôr so suchou pokožkou vlasov. Suché má aj obočie. Vo vlasoch má milióny lupín a už sme vyskúšali rôzne prípravky. Drahé aj lacné. Skin cap mu na chvíľu pomohol, dokonca sa mu pokožka zlepšila, ale opäť sa lupiny vrátili. Tie sú suché a biele. Po kúpaní a po sprchovaní ho svrbí celá pokožka.

O aký problém ide?

Ako mu môžem pomôcť?

Ďakujem

Dobrý deň,

ide zrejme o seboroickú dermatitídu, na ktorú sú určené špeciálne prípravky (iné ako na "bežné" lupiny).

Na začiatok kožní lekári často predpisujú aj kortikoidné prípravky a rôzne iné prípravky. Liečba je v kompetencii kožného lekára.

Zatiaľ môžete kúpiť niečo z lekárne na seboroickú dermatitídu, ale bohužiaľ tohto problému je často veľmi ťažké zbaviť sa.

Seborea sa zvykne zhoršiť na jar a jeseň a pri strese. Ja osobne mám skúsenosti, aj so zhoršením pri nadmernej konzumácii mliečnych a sladkých výrobkov.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas