13 mesačné dieťa nechce piť umelé mlieko. Je to veľký problém?

Zodpovedané
4. máj 2020

Dobrý deň,

moja dcérka má 13 mesiacov a odmieta piť umele mlieko. Umelé mlieko pije od 3 mesiaca. Ako dovŕšila rok, tak sme prešli na trojku mlieko a začala ho odmietať.

Večer na spanie jej robíme mliečnu kašu, ale to je len 150 ml. Skúšali sme zmenu fľaše za takzvanú srkalku, cez pohárik a lyžičku. Odmieta všetko. Nechutia jej ani probiotické jogurty, ani keď ich ochutíme ovocím. Preto dennú dávku mliečnych výrobkov ma len spomínaných 150 ml.

Je to mliečna kaša, ktorá je určená od 6. mesiaca.

Čo ešte máme vyskúšať?

Aké mliečne produkty v tomto veku jej už môžem dávať?

Je to veľký problém, keď nepije umelé mlieko?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

samotné pitie (respektíve vo Vašom prípade nepitie) umelého mlieka nie je problém. Je iba potrebné, aby dieťatko v tomto veku malo mliečnu dávku aspoň 300 ml.

Ak má večer 150 ml, tak dakde cez deň by bolo potrebné dať jej ďalších 150 ml - čo sa dá okrem jogurtov probiotických (ktoré nepapá), dať vo forme nejakého tvarohového dezertu (typu Pribináčik - s tým deti väčšinou problém nemajú a od roka už je vhodný), alebo dať na chlebík syrček, lučinu, už môže aj mozarellu, cottage, ricota, acidko aj ochutené, prípadne uvariť niečo, kde sa mliečko pridáva. Približne jedna dávka mlieka 150 ml = 100 ml jogurtu = 25 g syra.

A ak nebude chcieť nič z hore uvedeného, tak na pitie jej vyskúšať dať plnotučné kravské mliečko 150 ml - možno to jej chutiť bude viac.

Hoci bežne odporúčame umelé mliečko do 3 rokov na priame pitie, ale ak dieťatko netoleruje, je lepšie prijímať mliečne výrobky aspoň nejako.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas