Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

19 mesačná dcéra málo papá. Mám to riešiť s doktorkou?

Zodpovedané
17. okt 2019

Dobrý deň,

moja 19 mesačná dcéra odmieta jesť. Nikdy nebola veľký jedák, ale teraz je to ešte horšie. Mala obdobie, že jedla len vývar. Tak som bola vďačná aj za to. Do polievky som dala veľa zeleniny a mäsa a spapala. Potom chcela len ryžu a mäso, mala rada aj cestoviny. Dnes už nič nechce.

Keď vidí v jedle mrkvu a hrášok, tak chce len to jesť. Nič iné. Skúšam jej variť všetko. Skúsi si dá si pár lyžičiek a koniec. Mlieko nepije asi od 9 mesiacov. Jogurty jedávala asi do roka, teraz ich ani vidieť nechce. Ovocie jedáva pekne a aj zeleninu.

Už som jej kúpila aj sirup na chuť do jedla a mám pocit, že ani trošku nepomáha. Dcéra váži 11 kg a meria asi 86 cm. Narodila sa s pôrodnou váhou 2 480 g.

Je to živé a hravé dieťa. Sladkosti by jedla na kilá, čo ja samozrejme nedovolím.

Aký je Váš názor?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

napriek tomu, že píšete, že začala málo jesť, tak prospieva asi pekne. Neviem ako bola na váhe predtým, ale momentálne pri veku 19 mesiacov je váha 11 kg štandardná váha batoľaťa.

Treba jej variť rôznorodo, možno aj viac jedál na výber naraz, nech si vyberie ona, čo chce papať. Samozrejme sladkosti nedávať, ak nechce papať normálne varené jedlo a pekne jej aj vysvetliť.

Ak momentálne nechce pevné skupenstvo jedla, tak jej všetko mixujte, aby živiny, ktoré má prijímať (najmä čo sa týka mäsa, keďže ovocie zeleninu papká) naozaj prijímala.

Čo tak pečivo? Ak nechce ráno jogurt, skúste rožtek/chlebík natretý s masielkom a čajík, alebo vianočka a čaj? Na desiatu ovocie spapká. Ten obed, ako som písala, možno aj dve alternatívy, prípadne nateraz prechodne mixovať. Na olovrant nejakú uhorku, ak nebude chcieť s pečivom, môžete dať cottage cheese, alebo tvaroh. Večera napríklad kaša. Rozmixujte jej do nej banán, oslaďte trošku. Určite si pochutí.

Treba to brať ako prechodné obdobie ale napriek tomu sa snažiť zabezpečiť dostatočný príjem živín.

Sirup na chuť do jedla je fajn voľba (rastlinné extrakty), ale ja by som odporučila kúpiť aj Nutrilon B sirup a dávala ten.


Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas