2,5 ročný syn má slabší očný kontakt. Máme navštíviť odborníka?

Zodpovedané
14. dec 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom 2,5 ročného syna, ktorý má slabší očný kontakt. Pri hraní sa vie zadívať do očí, ale pri vysvetľovaní očný kontakt nemá.

Zdá sa mi, že nekomunikuje očami. Nerozpráva, teda povie iba pár slov - mama,baba, papa.

Môže ísť o PAS?

Alebo sú aj deti, ktorý očný kontakt nevyhľadávajú?

Iné deti si všíma, nemá stereotyp, úsmev opätuje. Hrá sa, že zrkadielko je telefón. Sam sa moc hrať nevie, chce sa hrať so mnou. Zdá sa mi viac pozadu v chápaní než iné deti.

Je to v norme, alebo by som mala navštíviť odborníka?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

štandardne deti nemajú problém s očným kontaktom. Ak si ako mamička všímate, že očný kontakt nedrží je vhodné vyšetrenie.

Nevyzerá, že by malo ísť o vážny problém, ale sú rôzne škály PAS, ale aj iných ochorení, odchýlok od normy.

Neurologické vyšetrenie je vhodné.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas