25 mesačný syn nerozpráva. Ide o neurologický problém?

Zodpovedané
18. nov 2020

Dobrý deň,

môj syn má 2 roky a 1 mesiac a ešte nerozpráva. Teda tou jeho rečou áno, ale moc mu nerozumieť. Povie pár slov, ktoré sú zrozumiteľné, ale je ich fakt máličko.

Keď sa snažím, aby opakoval slová po mne. Nechce, radšej sa ide hrať. Keď sa mu snažím čítať knižky, tak mi ich vezme a ide ich uložiť tam, kde patria, alebo si v nich len tak listuje. Čítať mi nedovolí.

Slová, ktoré povie sú mama, ham, mňam, kde je. Ostatné sú už len tie jeho hatlaniny. Neviem či rozumie významu slova mama, pretože ak niečo chce, tak kričí na mňa "ňa".

Ak ma až moc dobrú náladu, tak sa snaží opakovať po mne aj iné slová, ale dlho to netrvá. Keď mu niečo spadne na zem, tak zareaguje ako ja zvyknem. Poviem hop alebo bac. On reaguje rovnako.

V knihách mi vie ukázať takmer všetko - zvieratá, dopravné prostriedky. Miluje hudbu, pesničky a dokáže sa krásne trafiť a zopakovať melódiu. Miesto slov používa "la la".

Myslím si, že mi aj celkom pekne rozumie. Čo sa týka motorických zručností, tak tam exceluje. Kope pekne do lopty, hádže, skáče a lozí takmer po všetkom. Aj po schodoch už chodí bez držania.

Môže ísť o neurologický problém?

Alebo to stačí riešiť iba s logopedičkou?

Ďakujem

Dobrý deň,

v 2 rokoch by dieťa pomaly malo začať rozprávať v krátkych vetách (nevadí že svojou rečou,ale malo by sa snažiť dorozumieť so svetom už slovami).

Preto je u synčeka vhodné prešetrenie - ORL, neurológ - ak sa potvrdí, že synček je v poriadku (počuje a neurologicky v poriadku), tak je vhodná logopedická intervencia.

Inak z toho čo píšete vyzerá synček ako neurotypické dieťa (normálne), len mu dlhšie trvá rozhovoriť sa. Ale prešetrenie je na mieste.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas