4-mesačná dcérka nedrží nožičky aktívne nad podložkou. Je to v poriadku?

Zodpovedané
24. aug 2022

Dobry deň,

rada by som sa poradila ohľadom držania nožičiek v pravom uhle nad podložkou u bábätiek.

Mám dcérku, ktorá ma o týždeň 4 mesiace a nožičky vie dvihnúť, ale nedrží ich aktívne nad podložkou. V hrazdičke chytá hračky, dvihne nôžky na pár sekúnd a opäť ich položí. Sú viac na podložke ako zdvihnuté.

Moja prvá dcérka sa už v 2,5 mesiacoch pretáčala aktívne na bok, nôžky mala skoro vždy hore. Táto druhá je lenivejšia, na bok sa ešte nepretáča.

Je to v poriadku?

Kedy sa má dieťa otáčať na bok?

Ďakujem

Dobrý deň,

otáčanie na bok spravidla prichádza okolo 5. mesiaca. Motiváciou býva hračka položená vedľa bábätka.

Čo sa týka polohy na chrbte, tak v tomto veku by nohy mali byť aktívne nad podložkou. Je vhodná kontrola psychomotoricky fyzioterapeutom.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas