5 mesačnej dcére idú zuby a odmieta fľašu s mliekom. Čo máme robiť?

Zodpovedané
22. apr 2021

Dobrý deň,

mám 5 mesačnú dcéru, ktorej idú spodné zúbky. Je dosť nervózna, občas plačlivá. V noci vykopuje s nôžkami a nemá pokojný spánok. Odmieta piť mlieko z fľaše.

Je to preto, lebo jej idú zúbky?

Trvá to už niečo cez 2 týždne a očividne dosť schudla. Je to dosť vidieť. Pred 2 týždňami mala 6 kg. Terajšiu váhu presne neviem neboli sme od vtedy u pediatra, ale je vidieť, že schudla 400 g určite.

Predtým papala každé 3 h po 150 ml mlieka a vždy všetko zjedla a pekne priberala. Pije Babylove mlieko. Dávala som jej vitamín B (Nutrolin B na chuť do jedla ani to nepomohlo). Večer v polospánku spapá celu dávku 150 ml, ale počas dňa pije maximálne najviac 100 ml najskôr po 5 hodinách. Skôr nechce a niekedy odmieta mlieko aj 7 hodín.

Vytočí hlavičku na bok a zatne pusu no niekedy nevypije nič a niekedy iba 40 ml čo je strašne malo (ale za cely deň vypije maximálne 250 ml mlieka a večer v spánku celu dávku 150 ml). Tak skúšam jej dať mlieko cez striekačku, ale to vypľúva. Tak jej dám mliečnu kasu alebo výživu, aby mala v brušku aspoň niečo a aby nebola hladná. Spapá málo a nepriberie z toho a veľmi jej to nechuti.

Medzitým jej dávam vodu cez striekačku alebo lyžičku, aby nebola dehydrovaná. Pediater to veľmi nerieši a predpísal jej Mundisal ktorý nepomáha a skúšala som aj Dologel aj Camiliu homeopatiká. Nič nepomáha.

Čo mám robiť ?

Čo nám odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

ja osobne mám lepšiu skúsenosť s liekmi Calgel a Dentinox ako s rastlinnými výťažkami pri prerezávaní zúbkov. S Mundisal gélom nemám skúsenosti, takže ho neviem odporučiť.

Čo sa týka schudnutia a odmietania mliečka. Určite je to kvôli zúbkom. Skúsila by som dať dcérke mliečko ľahko chladnejšie ako zvyčajne, a určite prikrmovala.

Hľadala alternatívu, ktorá jej chutí (viem, že toho veľa asi ešte nemá zavedeného). Veľmi dobrá chuť pre veľa detí je cuketa, batat, tekvica no a kašičky môžete skúšať dochutiť (len zasa neviem či už má zavedené nejaké ovocie).

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas