5 ročná dcéra mala krv v stolici. Čo nám odporúčate?

Zodpovedané
9. okt 2021

Dobrý deň,

mám 5 ročnú dcérku, s ktorou sme boli vo štvrtok na Kramároch. V stredu večer mala v stolici krv a aj na papieri. Pani doktorka nás poslala na sono a všetko bolo v poriadku. Máme sa o mesiac ukázať opäť.

Dneska kakala a mala som to odfotiť. Znovu mala krv v stolici, hovienko mala tuhšie. S tým má problém od bábätka a ani nekaká pravidelne.

Čo mám robiť?

Mám ešte počkať do ďalšej stolice a odložiť si do skúmavky?

Nič iné jej nerobili, iba zatiaľ sono. Nič ju neboli.

Ako jej mám upraviť stravu?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak bola krv červená, jasná, tak de o poranenie sliznice análneho otvoru pre tvrdosť stolice. Môže sa nateraz opakovať, lebo je sliznica "natrhnutá" a rana sa pri ďalšej tvrdej stolici "otvára".

O tom by Vás však mal uistiť lekár, u ktorého ste s dcérkou sledované. Odkladanie stolice je na pokyn lekára, treba to prekonzultovať s ním.

Ak je jasná asociácia medzi jasnou červenou krvou - tvrdou stolicou. tak by som ho ja osobne nechcela. Upozornila by som mamičku, aby zvýšila u dieťatka pitný režim, diéta v zmysle vyradiť ryža, cestoviny, pečivo, banán, naopak viac jablko so šupkou, slivková šťava, sezónne ovocie (hrozno napr.), veľa pohybu a správny nácvik toalety.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas