6 týždňové dieťa málo priberá. Čo nám odporúčate?

Zodpovedané
24. júl 2020

Dobrý deň,

dcérka má 6 týždňov a narodila sa s váhou 3 740 g. Teraz má 4 350 g, teda pribrala 610 g za 6 týždňov. Je na UM a papá každé 3 hodiny. V noci spí 5 - 6 hodín.

Od 4 týždňov papá 100 - 130 ml a za 2 týždne pribrala 280 g. Tieto 2 týždne mala AR mliečko a už negrckala. Keď si ešte pýta, dorobíme jej. Narástla len 3 cm. Keď si čítam v skupinách ako priberajú a rastú detičky ostatných, náš prípad sa nám nezdá v poriadku.

Aký by mohla mať problém?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

nebrala by som aktuálnu váhu "tragicky", bábätko po narodení chudne, začína priberať až od 2.týždňa a postupne sa priberanie zintenzívňuje.

Vo Vašom prípade nateraz bábätko treba zobudiť aj na papanie v noci, po 2,5 - 3 hodinách by malo mať ďalšiu dávku mliečka. Celkovo by malo papať každé 2,5-3 hodiny po tých 100 - 130 ml mliečka.

Menšie priberanie môže byť spôsobené aj grckaním, ktoré sa ale teraz znížilo, takže by mohla začať priberať viac - optimálne okolo 200 gramov/týždenne.

Okrem AR formuly proti grckaniu je dôležité aj dobré odgrgnutie, poloha po papaní aspoň 20 minút vertikálna a vyvýšená hlavička v postieľke.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas