8,5 mesačné dieťa sa nedvíha do sedu. Ako mu môžem pomôcť?

Zodpovedané
17. apr 2022

Dobrý deň,

môj 8,5 mesačný syn sa ešte nedvíha do sedu. Pretáča sa z bruška na chrbát a opačne bez problémov. Keď ho chytím za ruky, nepritiahne sa mi do sedu. Ani sa o to nesnaží. Keď ho priťahujem ja, hlavu nezakláňa.

Je to v poriadku?

Ako mu môžem pomôcť?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

takéto úkony s dieťaťom má robiť iba lekár - v domácom prostredí sa to vôbec robiť nemá. Je to totižto diagnostický test - tzv. trakčná skúška. Dieťa sa ešte veľmi dlhú dobu bude dostávať do sedu buď z polohy na 4, alebo otočením sa cez chrbátik. Na to, aby sa dostalo do sedu z ľahu, je potrebné silné brucho a to v tomto veku ešte ani náhodou nemá.

Ak prepadá hlava v trakčnej skúške u lekára, robí ďalšie testy, aby zistil či nejde o hypotonus. V domácom prostredí to o ničom nemusí svedčať, lebo sa to môže robiť nesprávne.

Ak máte akékoľvek pochybnosti objednajte sa k dr na kontrolu stavu psychomotorického vývinu, ale doma toto naozaj nerobte.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas