8 mesačná dcéra málo priberá. Čo nám odporúčate?

Zodpovedané
6. dec 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom 8 mesačnej dcérky, ktorá málo priberá. Od poslednej poradne, ktorá bola pred tromi týždňami pribrala iba 300 g.

Denne mi vypije cca 470 ml umelého mlieka, čo sa mi zdá málo. Okrem toho papá každý deň ovocnú kašu cca 200 ml a zeleninovomäsovú kašu cca 200 ml.

Odmieta piť vodu. Denne sa mi do nej podarí dostať tak cca 90 ml vody, viac nechce. Každé ráno z nej dosť cítiť moč a farba moču na plienke je žltá.

Čo mi odporúčate?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

dojča by malo vypiť 100 - 120 ml/kg denne. T.j., ak má 8 kg, tak 800 - 960 ml denne. Samozrejme sa tu ráta aj mlieko, voda a aj polievky (všetky tekutiny).

Priberanie v tomto období by orientačne malo byť 100 gramov týždenne, takže 300 gramov za 3 týždne je v poriadku.

Skúste jej do stravy pridať lepok - rožtek, pečivko, môžete už pomaly skúsiť aj biely jogurt. Zaraďte polievky, v ktorých dcérka dostane aj tekutiny.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas