8-mesačný syn si udrel hlavu. Stačí ho sledovať, alebo je nutné ísť na RTG?

Zodpovedané
23. júl 2022

Dobrý deň,

môj 8-mesačný syn si dnes udrel hlavu o drevené čelo postele, keď sa vlastnou váhou vrhol vpred. Trénuje štvornožkovanie a zvykne sa takto hádzať. Nebola som pri tom ja, ale moja mamina. Z jej slov viem, že sa udrel "dosť". Vraj sa na ňu pozrel a keď videl, že sa zľakla, tak začal hystericky plakať.

Prišla som a upokojila som ho. Znepokojilo ma to, lebo nezvykne takto plakať. Odvtedy ubehli štyri hodiny.
Syn normálne pije mlieko, jedol príkrm, spal (v bežnom čase), hrá sa, smeje sa, reaguje normálne, nevracia. V bezvedomí nebol a na hlave nemá modrinu, ani hrču.

Volala som do dvoch pohotovostných ambulancií. V jednej mi povedali, aby som prišla so synom na RTG. V druhej mi poradili, aby som ho sledovala 24 hodín, v noci zobudila a ubezpečila sa, či je v poriadku. V prípade, že by sa mi niečo nezdalo, mám ísť na urgent.

Čo by ste mi poradili vy?

Stačí sledovanie, alebo máme ísť na RTG?

Ďakujem

Dobrý deň,

prikláňam sa k postupu druhej ambulancie. RTG nemusí nič odhaliť a dôležité je odsledovať klinický stav (vedomie, vracanie, neurologický stav).

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas