8 ročný syn mal CRP 171. Na aké vyšetrenie ho mám objednať?

Zodpovedané
2. sep 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho 8 ročného syna. Jeden deň má teplotu od rána stále 38°C, najviac 39,6°C bez vedľajších príznakov. Je veľmi ospalý. Na druhý deň sme boli u lekára a mal CRP 171.

Dostal antibiotiká Zinat. Teploty ustúpili, len mám obavy, aby to nebolo niečo vážnejšie. V pondelok ideme na kontrolné vyšetrenie.

Je podľa vás nutné urobiť ešte nejaké vyšetrenia a odbery?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

Váš syn trpí pomerne vážnejšou bakteriálnou infekciou.

Antibiotiká, ktoré Vám obvodný lekár nasadil sú širokospektrálne (zabíjajú veľké množstvo baktérii) a zrejme nasadené dobre, nakoľko teploty ustúpili.

Určite je potrebné kontrolný odber CRP, aby sme si objektivizovali či na danej liečbe klesá. Ak áno, nie je potrebná zmena liečby a ani iné vyšetrenie.

Neviem, či boli nejaké sprievodné príznaky - bolesť hrdla, kašeľ, bolesť hlavy atď. To by mohlo znamenať angínu, zápal pľúc, priedušiek atď. To už Vám povie Váš lekár, odkiaľ môže byť zápal prítomný. Moč je negatívny takže o zápal obličky nejde, viac Vám z týchto informácii nepoviem.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas